| Rovblue a întrebat:

Am de ceva timp un peste beta mascul de culoare albastra.
Am observat ca tot încearca sa facă ceva bule la suprafața apei, m-am documentat și aparent vrea să-și facă un fel de cuib pentru pui.
Intrebarea mea este ca ar trebui neapărat sa ii aduc o femela?
Am auzit ca este un peste singuratic și ca cel mai probabil ar omorî femela, deși mi-ar fi plăcut sa-i țin pe amândoi în acvariu.
Si am mai observat ca i-a sărit unul dintre solzii deasupra capului și acolo unde este lipsa e alb. Ar trebui sa ma îngrijorez?
Voi ce spuneți?

5 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Păi dacă își construiește cuib clar trebuie sa aduci o femelă, până se învață ei între ei.

| isemilia a răspuns:

Am mai avut pesti (si inca am 4). Nu e necesar sa ii aduci o femela, dar daca planuiesti mai bine mergi la un petshop (de preferat cel de unde l-ai luat) si intrebi exact cum sa actionezi sau la un veterinar (desi...). Da, in general masculii nu se inteleg, trebuie pastrati in boluri / acvarii separate, se uncid intre ei pana ramane doar unul. Stiu sigur insa ca poti tine mai multe femele in acelasi bol / acvariu fara nicio problema. Dar despre combinatia femela - mascul nu stiu ce sa spun, nu am experienta in asta. Din nou, daca vrei, mergi la un magazin de animale, iti vor spune exact cum sa procedezi si ce sa faci. Bine ar fi sa iei inca un bol / acvariu odata cu femela, ca in caz ca cei doi nu se inteleg deloc sa ii desparti inainte sa ramai doar cu unul.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

happy De câți litri e acvariul? big grin (Și eu am)

| Alexnix1 a răspuns:

Iti sugerez sa mai stai putin si vezi cum evolueaza situatia.

| Mary505 a răspuns:

Asa face Beta bule la suprafata si este un semn bun. Inseamna ca ii place mediul. Ai grija totusi cu ei pentru ca sunt destul de sensibili daca nu li se schimba si curata apa periodic. Pot face conjuctivita si se vede la ochi o pelicula alba. Ah si sa nu il tii intr-un acvariu sferic. Despre solzi nu stiu, intrebi mai bine un veterinar.