| Cakee a întrebat:

Am o intrebare:Cate rase de caini exista si care sunt acelea!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coton de Tulear
postat in la data de, 01 Februarie 2011
Coton de Tulear

Este cainele cel mai iubit al Madagascarului si rasfatatul familiei regale. Insa aprecierea lui nu se limiteaza doar la tara de bastina, Cotonul reuseste sa cucereasca inimi de-a lungul
0 comentarii
Cainele de apa portughez (Portuguese water dog)
postat in la data de, 05 Ianuarie 2011
Cainele de apa portughez (Portuguese water dog)

Incadrat in grupa a 8-a a Federatiei Chinologice Intenationale(FCI), sectiunea 3 - caini de apa.Caine de talie medie, robust, musculos, bine proportionat
1 comentarii
Cainele chinezesc cu creasta (Chinese crested dog)
postat in la data de, 11 Noiembrie 2010
Cainele chinezesc cu creasta (Chinese crested dog)

Chinese crested dog este o rasa de caini fara par, considerata una dintre cele mai rare. Insa nu este o rasa necunoscuta, ba chiar foarte apreciata in expozitii si ca animal de companie
0 comentarii
Cainele Fara Par Peruvian (Pero Sin Pelo Del Peru)
postat in la data de, 08 Octombrie 2010
Cainele Fara Par Peruvian (Pero Sin Pelo Del Peru)

Numit si Peruvian Hairless Dog, acest caine este considerat unul cu un trecut indelungat. Totusi in zilele noastre este o rasa de caini dintre cele mai rare, daca nu chiar clasata
1 comentarii
Welsh Corgi Cardigan
postat in la data de, 18 Iunie 2010
Welsh Corgi Cardigan

Caine de talie mica, scund si lung, Welsh Cardigan este usor de recunoscut dupa trasaturile de vulpe caracteristice lui si rudei sale apropiate Welsh Corgi Pembroke
1 comentarii
Tchin sau Epagneul japonez
postat in la data de, 15 Februarie 2010
Tchin sau Epagneul japonez

Japonezii sunt cunoscuti in lume indeosebi datorita preferintei lor pentru lucrurile miniaturale, pasiune ce se regaseste si in legatura cu rasele de caini, Tchin fiind dovada cea mai buna in
3 comentarii
Vizsla maghiar
postat in la data de, 05 Februarie 2010
Vizsla maghiar

Vizsla este un caine de vanatoare maghiar, care provine din copoii veniti acum o mie de ani odata cu migratorii asiatici, incrucisati cu cainii de vanatoare existenti pe acele meleaguri
1 comentarii
Setterul englez
postat in la data de, 01 Februarie 2010
Setterul englez

Este cea mai raspandita dintre cele trei varietati de Setteri (Setterul englez, Setterul irlandez si Setterul Gordon). In privinta originii sale se pare ca ar descinde din vechii caini de
1 comentarii
Epagneu pitic continental (Phalene si Papillon)
postat in la data de, 21 Ianuarie 2010
Epagneu pitic continental (Phalene si Papillon)

Reprezinta o rasa foarte veche de caini de companie, cunoscuta in mai multe varietati inca din sec. al XV-lea si favorita a curtilor regale. In zilele noastre, Epagneul continenta
1 comentarii
Cainele Bobtail
postat in la data de, 14 Ianuarie 2010
Cainele Bobtail

Denumit si Old English Sheepdog, Bobtail este cel mai vechi dintre cainii ciobanesti de vanatoare si singurul specific insular. A fost creat, din cate se pare in sud-vestul Angliei
1 comentarii
Ogarul Afghan
postat in la data de, 06 Ianuarie 2010
Ogarul Afghan

Este una dintre cele mai vechi rase de caini din lume, daca nu chiar prima rasa de caini de vanatoare. Se distinge prin blana sa fina, lucioasa si deasa si prin coada terminata intr-un inel
4 comentarii
Greyhoundul sau Ogarul englez
postat in la data de, 21 Decembrie 2009
Greyhoundul sau Ogarul englez

Se pare ca numele acestei rase de caini provine de la cuvantul "graios" (vechi, batran), care ar explica presupusa sa origine greceasca. Exista insa opinii conform carora numele
16 comentarii
Mopsul
postat in la data de, 11 Decembrie 2009
Mopsul

Originea acestui caine este una foarte controversata. Conform unor surse, mopsul ar descinde dintr-o rasa antica chinezeasca, ceea ce pare a fi cea mai verosimila ipoteza
8 comentarii
Dalmatianul
postat in la data de, 07 Decembrie 2009
Dalmatianul

Desi la origini, Dalmatianul era destinat in exclusivitate vanatorii, admiratia exagerata a englezilor pentru calitatile, dar mai ales pentru aspectul sau deosebit il transforma in caine de
5 comentarii
Bichonul Maltez
postat in la data de, 27 Noiembrie 2009
Bichonul Maltez

Cunoscut si sub numele de Bichon, este, probabil, unul dintre inaintasii multor caini de talie mica, preferati ca animale de companie in zilele noastre. Originea sa multimilenara este
93 comentarii
Bracul german
postat in la data de, 20 Noiembrie 2009
Bracul german

Bracul, numit si Kurzhaar in tara sa de origine, este considerat cainele de vanatoare national al Germaniei. Parerile privind originea sa sunt impartite: unii specialisti sustin ca ar descinde
6 comentarii
Teckelul
postat in la data de, 10 Noiembrie 2009
Teckelul

Aspectul acestui caine, temperamentul sau jucaus, precum si minimum de intretinere pe care il pretinde, l-au facut sa devina cel mai popular caine de companie, desi calitatile sale native
18 comentarii
Bulldogul
postat in la data de, 06 Noiembrie 2009
Bulldogul

Aceasta rasa este tipic britanica, apartinand grupei cainilor de paza si utilitari. Se presupune ca provine din Molosul Epirului, introdus in Marea Britanie de catre navigatorii fenicieni sau de
9 comentarii
Kerry-Blue Terrier
postat in la data de, 28 Octombrie 2009
Kerry-Blue Terrier

Cunoscut drept cainele national irlandez, Kerry Blue Terrierul este o rasa destul de recenta, care se considera ca ar avea ca stramos pe Soft-Coated-Wheaten Terrier, un terrier cu blana
1 comentarii
Caniche-ul
postat in la data de, 22 Octombrie 2009
Caniche-ul

Caniche-ul reprezinta una dintre cele mai vechi si mai populare rase de caini. Provine din Barbetul african, care a intrat in Europa, trecand prin Spania, unde a fost incrucisat cu cainele
15 comentarii
Dogul German - Apollo al speciei canine
postat in la data de, 15 Octombrie 2009
Dogul German - Apollo al speciei canine

Originea acestui caine, precum si numele sau au facut, de-a lungul vremii, obiectul unor discutii controversate intre chinologii diverselor tari. Denumirea initiala de Dog danez a fost considerata a fi improprie
7 comentarii
Yorkshire Terrier
postat in la data de, 09 Octombrie 2009
Yorkshire Terrier

Cu aproximativ 100 de ani in urma muncitorii din Scotia il luau pe micutul Terrier la vanatoare. Atunci purta numele Clydesdale Terrier. Acesta avea pe atunci o greutate relativ
34 comentarii
English cocker spaniel
postat in la data de, 04 Decembrie 2007
English cocker spaniel

Cainii din rasa sunt inteligenti, veseli si plini de energie. Sunt animale de companie perfecte pentru ca au o fire afectuoasa si sunt in stare sa inveseleasca pe oricine

Foxhound

Cainii din rasa Foxhound nu sunt considerati potriviti pentru a fi animale de companie daca familia adoptiva sta in oras. Acesti caini au nevoie de spatiu ca sa alerge in voie, pentru ca au un instinct de vanatoare foarte ascutit...

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.animale.ro/caini
Pa, pa.

| Aηηy a răspuns:

Uite aici un site cu toate rasele de caini din lume
http://www.caini-de-vanzare.ro/articole/Toate-rasele-de-caini-141.html

| MaeRi a răspuns:

Foarte multe, nu cred ca ai vrea sa stai sa le numeri.
Uite un site unde sunt afisate toate rasele:
http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/
Daca ai rabdare sa ii numeri, Mult Noroc!

| frumusik96 a răspuns:

Http://www.animale.ro/caini
aici gasesti cu siguranta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Airedale Terrier Airedale Terrier
Akita Inu Akita Inu
Amstaff Amstaff
Basset Hound Basset Hound
Beagle Beagle
Bichon Bichon
Bichon Bolognese Bichon Bolognese
Bichon Frise Bichon Frise
Bichon Havanez Bichon Havanez
Bichon Maltez Bichon Maltez
Border Collie cu par scurt Border Collie cu par scurt
Boxer Boxer
Brac german Brac german
Briard Briard
Bull Terrier Bull Terrier
Bulldog American Bulldog American
Bulldog Englez Bulldog Englez
Bulldog Francez Bulldog Francez
Bullmastiff Bullmastiff
Cane Corso Cane Corso
Caniche Caniche
Chihuahua Chihuahua
Chow-Chow Chow-Chow
Ciobanesc Caucazian Ciobanesc Caucazian
Ciobanesc de Berna Ciobanesc de Berna
Ciobanesc German Ciobanesc German
Ciobanesc Mioritic Ciobanesc Mioritic
Ciobanesc Olandez Ciobanesc Olandez
Cocker Cocker
Collie Collie
Dalmatian Dalmatian
Doberman Doberman
Dog Argentinian Dog Argentinian
Dog de Bordeaux Dog de Bordeaux
Dog German Dog German
Fox Terrier Fox Terrier
Golden Retriever Golden Retriever
Husky Husky
Jack Russel Terrier Jack Russel Terrier
Labrador Labrador
Malamut de Alaska Malamut de Alaska
Mastino Napoletano Mastino Napoletano
Mops Mops
Pinscher Pitic Pinscher Pitic
Rottweiler Rottweiler
Saint Bernard Saint Bernard
Samoyed Samoyed
Schnauzer Pitic Schnauzer Pitic
Schnauzer Urias Schnauzer Urias
Scottish Terrier Scottish Terrier
Setter Irlandez Setter Irlandez
Shar-Pei Shar-Pei
Shih Tzu Shih Tzu
Spitz Pitic Spitz Pitic
Teckel Teckel
Terra Nova Terra Nova
Tosa Inu Tosa Inu
Westie Westie
Yorkshire Terrier Yorkshire Terrier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate rasele de caini

Pe acest site gasiti cam toate rasele de caini existente in lume, de la toy la gigant, de la caini de paza si aparare pana la cei de agrement si companie, de la cei mai comuni pana la cei mai exotici.

Daca sunteti novice in ceea ce priveste lumea canina si va doriti cateva informatii care sa va ajute in procurarea unui catel, in acest articol vom incerca intr-un mod cat mai succint sa va facem o prezentare in putine cuvinte si cat mai relevante pentru cateva rase caine.

Daca locuiti la bloc si va doriti un caine mic, care sa nu manance mult, care sa fie rezistent la boli, sa fie longeviv si care pe deasupra sa fie si foarte usor de intretinut, atunci un Chihuahua poate reprezenta o alegere potrivita.Acesti caini la varsta maturitatii nu depasesc 2 kg, ceea ce inseamna ca sunt mai mici decat o pisica obisnuita, de casa.Rasa de caini Chihuahua, dintre toate rasele de caini, este cea mai atasata de un singur stapan si nu de mai multi asa cum se intampla spre exemplu cu o alta rase de tip toy cum este Yorkshire Terrier varietatea Toy.Ca o concluzie punctul forte al acestui catel, il reprezinta dimensiunea si costurile foarte reduse de intretinere.Ca punct notat cu minus il reprezinta pretul ceva mai ridicat de achizitie fata de un Bichon sau Shih-Tzu, asta daca va doriti un exemplar cu adevarat toy si nu un metis cu Pincer.Cu alte cuvinte platim mai mult la inceput pentru a avea cheltuieli minime pe parcursul vietii catelului.

Alte rase care se potrivesc persoanelor care isi doresc un catel mic si care sa nu ocupe mult spatiu in locuinta sunt: Yorkshire Terrier, Bichonii (maltez, bolognez, frisse si havanez), Mopsul, Shih-Tzu, Pomeranian, Spitz Pitic, Caniche, Samoyed, Teckel, Westie si lista de caini poate continua.

Un alt caine mic, din categoria cainilor toy face parte si rasa Yorkshire Terrier Toy. Ceea ce face aceasta rasa sa fie speciala il reprezinta aspectul, cu totul si cu totul deosebit, conferit de o blanita superba, care la nivelul motului poate fi prins si in bentita.Se potriveste in general femeilor si copiilor peste 7 ani.De ce copiilor ceva mai mari? Simplu! Pentru ca acesti superbi catei, pe cat sunt de frumosi pe atat de sensibili sunt, mai ales la varsta mica (sub 6 luni) cand pot avea pusee de tensiune, diaree daca nu beneficiaza de un regim alimentar adecat care sa respecte cu rigurozitate indicatiile unui medic veterinar curant.

Pentru aceia dintre dumneavoastra care isi dorec un caine de paza si protectie, dintre toate rasele de caini existente, cele mai solicitate de catre clientii nostri sunt: Ciobanesc German, Rottweiler, Cane Corso, Ciobanesc Caucazian, Dog Argentinian, Bull Terrier si Saint Bernard,

Prima dintre ele, respectiv rasa Ciobanesc German se bucura de cea mai mare popularitate pe plan international, poate si datorita atentiei deosebite de care beneficiaza din partea institutiilor media si nu numai.Aceasta rasa se preteaza atat la bloc cat mai ales pentru cei care beneficiaza de o curte.Aceste exemplare executa un serviciu de paza extrem de constiincios, se remarca prin fidelitate fata de stapan si printr-o rezistenta relativ mare fata de maladiile cunoscute.

O a doua rasa ca popularitate il reprezinta cainii din rasa Rottweiler, caini mari, impozanti, foarte eficienti cand vine vorba de respectarea indatoririlor fata de stapanul lor.Pretul de achizitie relativ mic il face o rasa de caini accesibila majoritatii.O recomandam famiilor care nu au copii mici desi se pare ca o socializare corecta a acestei rase nu ar trebuie sa puna astfel de probleme.

O ala rasa recomandata pentru paza este Ciobanescul Caucazian, un adevarat strajer al proprietatii noastre.Fidel, constiincios, incoruptibil, foarte rezistent la iernile din Romania pare sa capatete din ce in ce mai mult teren cand vine vorba de alegerea unei asemenea rase canine.

Cane Corso se recomanda acelora dintre dumneavoastra care isi doresc un caine excelent pentru paza insa care beneficiaza de un minim de experienta vis-a-vis de cresterea si ingrijirea cainilor de talie mare (ideal ar fi sa nu fiti la primul caine). Acest caine se remarca prin forta, un aspect exterior de invidiat si nu in ultimul rand Cane Corso este un caine pe care nu oricine il are.Asadar o rasa nu foarte raspandita la noi in tara.

Dintre toate rasele de caini numai una vi se potriveste, asadar un minim de informatie este necesar.Pentru acest lucru va stau la dispozitie consilierele noastre de vanzari la numerele de telefon afisate pe site.
Mi-ar trebui o fundita...happyhappy