Întrebare recomandată | Paprik a întrebat:

Am si eu cateva intrebari.Va rog sa-mi explicati ca la prosti si fara linkuri si alte prostii.Cum pun substratul intr-un acvariu? ce inaltime trebuie sa aiba nisipul si ce inaltime trebuie sa aiba pietrisul? Cum se pun plantele in substrat? Din ce as putea confectiona decoratii pentru acvariu?

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pentru substrat nu exista cote stricte, te poti orienta in functie de volumul acvariu-lui.plantele le fixezi sub o piatra sau o bucata de sticla, acoperita cu nisip.Le mai poti baga coditele in melci marini, pe care sa-i umpli cu nisip.Decoratii poti face din melci, scoici, figurine de sticla sau portelan.Nimic metalic, iar daca imbini anumite piese, ai grija sa nu folosesti lianti toxici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. substratul trebuie sa fie cu substante nutritive pentru plante. Trebuie sa aiba cam 2 -3 cm.
2. peste substrat se pune nisipul 1-2 cm;
3. peste nisip se pune pietrisul;
4. poti avea si dioar substrat si pietris, nu e problema.
Recomand substrat de la JBL si Denerle.