| Viollena a întrebat:

Am un bichon de 6 luni, e fetita dragalasa si rasfatata....intelege aproximativ ce vorbesc cu ea, dar problema e ca nu sta singura in casa..am incercat sa o las,sa-i explic, sa o cert..se ascunde sub pat si sta acolo si plange,nu se joaca, nu mananca.Cand am program mai aglomerat o duc la mami sa stea cu ea.Ma feresc sa nu creez neplaceri cu vecinii,un vecin mi-a facut observatie ca il deranjeaza desi o las foarte putin in casa singura, nu stiu cum sa procedez cu ea.o mai speriu..cu ziarul...dar ea tremura de frica..si cand o vad asa imi vine sa plang langa ea.

3 răspunsuri:
| Kitta a răspuns:

Ideea e in felul urmator.
Cainele, oricat de destept l-ai considera tu, tot caine este.El nu va avea capacitatea de a intelege de ce il certi, pentru ca pentru el nu exista legea cauza-efect."Daca fac asta acum, mami sigur ma va certa mai tarziu".Nu.Atunci cand tu o certi pe catelusa ta pentru faptul ca,stiu eu,a latrat cat tu ai fost plecata,tot ce ea va intelege e faptul ca "Mami tipa la mine, e suparata, dar nu imi dau seama de ce"
Norocul tau este ca ea e inca mica, iar comportamentul poate fi corectat.
Cea mai eficienta solutie este cea a ignorarii, care suna cam asa:
-cu 5 minute inainte de plecarea de acasa, ignora COMPLET catelusa.NU o mangaia, NU ii vorbi, NU o baga in seama.Indiferent cat de greu ar parea, acest proces o va obisnui pe ea cu faptul ca plecarea ta nu este ceva permanent, ci o rutina, care pe ea nu o include.Repeta acest proces si 5 minute dupa intoarcerea acasa.NU atingeri, NU vorbelor adresate ei.In schimb,compenseaza faptul ca tu lipsesti foarte mult:cumpara-i cat mai multe jucarii si imprastie-le in camera in care sti ca sta de obicei, da-i de mancare o delicatesa chiar inainte sa pleci(fara atingeri/laude/etc), sau cumpara un Kong. Kong este o jucarie pentru caini extrem de populara, la un pret accesibil, care consta intr-un "butoi" cu o gaura in care sunt plasate gustarele pentru caini.Pentru a ajunge la bunatati, cainele trebuie sa roteasca jucaria intr-o anumita directie, ceea ce ii va lua ceva catelusei tale happy
Amenajeaza de asemenea incaperea in care va sta singura. Ofera-i un bol cu apa, jucariile preferate si mancare la discretie.Pentru "companie", lasa televizorul sau radioul pornit.
Sper ca sfaturile ajuta:asa am dresat mai multi caini din diferite rase, catelusa ta nu e o exceptie happy
Funda nu e necesara.
Succes!

| MrBlueEnergy a răspuns:

Invata-ti cainele sa stea singur acasa!
Cainii sunt animale sociabile, depind de stapan si au nevoie de prezenta lui. Acestea sunt motivele pentru care un caine ajunge sa distruga lucruri prin casa, ba mai mult sa se imbolnaveasca de singuratate.

De ce nu-i place cainelui sa fie singur?

Inainte sa fie domesticiti cainii traiau in haite pentru a-si asigura supravietuirea. Din momentul in care au fost domesticiti, familia care ii creste devine haita din care fac parte si la care incearca sa ajunga atunci cand raman singuri. Din pacate insa, nu putem sa ii acordam cainelui tot timpul nostru.
Lasat singur, cainele poate suferi de atacuri de panica si anxietate. La fel ca la oameni, stresul provocat de singuratate poate genera probleme de comportament si, de asemenea, poate slabi rezistenta la boala a cainelui.

Ce poate sa faca un caine lasat singur prea mult?

Rosul obiectelor gasite prin casa, zgariatul usii si distrusul mobilei sunt modurile cainelui de a-si consuma starea de agitatie data de anxietatea separarii. De asemenea, exista posibilitatea ca el sa latre excesiv deranjand vecinii, sa schelalaie sau chiar sa-si faca nevoile in casa.
Unii caini se pot obisnui sa stea singuri, in timp ce altii se pot imbolnavi din cauza izolarii.

Un caz asemanator celui in care cainele ramane singur acasa mult timp este cel in care un membru al familiei pleaca pentru a locui in alta parte.
O reactie des intalnita in aceasta situatie de separare este refuzul de a manca.

Cum pregatiti cainele sa ramana singur?

In primul rand incepeti separearea treptat. Inca din primele zile in care ati adus cainele acasa, obisnuiti-l cu ideea ca il veti lasa singur din cand in cand. Pregatiti-va de plecare, ca atunci cand plecati la serviciu. Imbracati-va si iesiti din casa pentru cateva minute, apoi reveniti. Repetati aceasta figura pe parcursul catorva zile, prelungind perioada de absenta. Astfel, veti putea lipsi ore bune fara sa fie surprins de absenta voastra.

Un alt sfat ar fi sa va jucati cu el inainte de a pleca unde aveti treaba, decat atunci cand reveniti acasa. Astfel veti micsora importanta faptului ca plecati si il lasati singur.
Jucati-va cu el inainte de a pleca. O idee foarte buna este sa il scoateti la plimbare si sa-l puneti sa alerge putin. Astfel isi va consuma surplusul de energie. De asemenea, nivelul de stres va fi mai redus.

Totodata, obisnuiti-l inca de mic cu un cos in care sa dorma. Va avea nevoie de un colt in care sa se simta in siguranta atunci cand lipsiti. Descurajati-l sa fie agitat si sa sara la picioarele voastre atunci cand plecati sau cand reveniti acasa. Cereti-i sa sada cuminte cand plecati si recompensati-l discret atunci cand va intoarceti acasa. De asemenea dati-i sa se joace cu jucaria preferata. Il va distrage de la plecarea voastra.

Aceste tehnici pot indulci putin momentul separarii, facandu-l ceva mai usor de suportat pentru caine. Insa, in cazul in care observati semne de schimbare in comportamentul cainelui, cum ar fi refuzul de a manca, este indicat sa mergeti cu el la veterinar. Desi ideea de a va trata cainele cu medicamente impotriva anxietatii si stresului pare destul de dura, in unele cazuri este necesara pentru a-i salva sanatatea si chiar viata.