| TheMonarchal a întrebat:

Am un caine mic si pufos...cand era mic si era bolnav il bagam in casa (stau la tara)si acum are cam 4-5 ani si el vine la mine sa il mangai dar cand il mangai maraie la mine si daca inca il mangai vrea sa ma muste... ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| mefree2fly a răspuns:

Nu ai destula autoritate. Arata-i ca tu esti ''seful'' si nu-l lasa sa te muste. Striga la el cand mai face asa sau bate-l ( nu tare ) nu-l mai lasa sa faca ce vrea el.asa niciodata nu-ti va mai incalca cuvantul!winking

2 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Poate il deranjeaza ceva, sau poate este suparat pe tinesad.Si eu mai patesc asa cu catell meu dar e mic are vreo 5 luni dar il tin afara si cand e nervos pe ceva sau cand manaca si il managai sau ma joc cu el vrea sa ma muste si maraie dar cand face asta ii dau o palma la fund ca sa se potoleasca si se potoleste nu-l mai baga in seama pentru ca e nervos si cand e nervos nu trebuie deranjat chiar daca vine la tine daca da sa te muste dai peste fund cred ca face asa ca l-ai rasfatat de mic si acum crede ca el e seful nu tu.

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Și la mine se întâmplă exact la fel!
Probabil că îi este frică să nu se mai întâmple ceea ce pățea când era mic. Încearcă să fi blând cu el, să nu te năpustești asupra lui, că mai rău faci.
Vorbește cu el, petrece mai mult timp cu el, și veți deveni din nou prieteni, pe parcurs.