| Mikiiiiiii a întrebat:

Am un catel de 2 luni si isi face treburile in casa ...stau la curte am cumparat niste prosoape de la veterinar in care catelul isi face o data treaba acolo si se duce numai pe acel prosop dar nu face pe prosop vreo idee macar sa faca afara in curte ...pls dau fundita si la ceilalti vot

Răspuns Câştigător
| lili2006 a răspuns:

E cam mare catelusul, trebuia pana acum sa faca afara. Nu-i mai pune prosoape sa faca in casa. Du-l afara din ora in ora, pe iarba, si lasa l acolo cateva minute, iar daca mai face in casa ceartal.In momentul in care il vezi ca face da l repede afara si stai acolo cu el 5-10 minute. Greu este pana face prima data ca dupa aceea el isi marcheaza locul si va face numai acolo, de preferat pe iarba. Eu asa am procedat cu Bella mea. Cand avea nevoie latra la usa, ca sa nu mai zic ca deschide usa singura sa intre in casa, dar de inchis nu o mai inchide. Bafta

4 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Pai sa zicem ca facem cu metoda de iesit"afara".
Cand se scoala dupa somn il duci afara si astepti sa-si faca nevoile si apoi il lauzi ca a facut afara si ii dai biscuiti pentru caini ca recompensahappy. Daca va face in casa il certi si ii dai cu palma incet peste fund(al meu cand facem asa se ducea la somniclaughing).Si cam atat nu este chiar asa de greu asa faci si cand este un caine neascultator de stapan fata de stapan.

| iulia7621 a răspuns:

Trebuie sa stergi tu cu prosopul acela unde a facut el pipi.si sa i-l pui in locul unde vrei tu sa faca.iar daca face treaba mare pe jos o pui tot acolo langa prosop si ii arati cu mana si ii spui "Acolo!"
sper sa reusti

SUCCES!

| PuFaRiNaDoLshe a răspuns:

Cand il vezi ca face sau imediat ce a facut il pui cu nasul acolo si apoi il pui unde vrei tu sa faca.mai bine e sa il pui cu nasul cand il vezi ca face sau cand a facut putin.

| Adelinnaa a răspuns:

Pai poti sal inveti in alt loc daca nu iti place pe prosop chiar daca o sal obisnuiesti mai greu ii trebuie si lui un fel de cutie de nisip sper ca te-am ajutat. funda?