| TechnoCocktail a întrebat:

Am un catelus de 2 luni. Este adus de la tara deci nu e chiar 'dresat'... Intrebarea mea este cum as putea sa il invat sa isi faca nevoile intr-un loc si in niciuncaz in alta parte?
O alta intrebare ar fi : este normal sa muste tot ce prinde? vreau sa spun ca atunci cand nu doarme si ma joc cu el ma musca /trage de deget, chiar daca nu doare intreb, e normal sa faca asa? Si asa o sa faca si cand creste?

9 răspunsuri:
| LollypopMe a răspuns:

Este bine ca are 2 luni. O poti dresa usor.
Incearca sa inveti catelul sa faca pe ziar.
Pai, cu moscatul...inseamna ca are chef de joaca micutul catel.
Asa face si a mea.
Te agata. Nu musca. Si nu prea e normal sa muste tot ce prinde

| liceu a răspuns:

Pai cand ii vin nevoile arata-i si dul intr-un loc respectiv.si asa o sa se invete. Iar daca te musca poate sa fie si ca nu te cunoaste dar daca iti tragi mana si il faci a inteleaga ca nu e bine va intelege.

| kinezul007 a răspuns:

E din cauza ca e de la tara adus sa faca nevoile nu stiu al meu (sunt de la tara) chiar daca ii vine nu face nicaieri doar pana cand il dau afara si de ce musca? nu te cunoaste bine

| valentin123 a răspuns:

Am si eu un catel mai nebun asa.happy Este normal sa te muste si sa traga pentru ca este un pui el nu realizeaza. Daca vrei sa iti faca nevoile undeva cumparai pampersii de caini pune-i in casa si spune-i asa:
De acum in colo aici faci!
Daca face in alta parte o certi rau.
Si ii spui iar:
De acum in colo aici faci!
Fiind si de la tara trebuie sa iei treaba asta in serios.Ei nu stiu despre paturi in care dorm animalele de acasa haine sau chestii din astea.
Sper ca te-am ajutatbig grin

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Pnetru prima intrebare: este destul de micut ca sa fie constient unde sa isi faca nevoile, insa sunt la petshop-uri niste paturici speciale pentru nevoi, nu sunt scumpe si te ajuta mult, e mult sa faca odata acolo iar pe urma va face numai pe paturica, in plus acea paturica retine mirosul urat. dar te fatuiesc odata obisnuit la paturica sa incepi sa il urmaresti cu atentie si sa il dai afara des in felul asta se va obisnui sa faca afara si nu vei mai avea nevoie de paturica insa va dura ceva timp si vei avea nevoie de multa rabdare.
a doua intrebare: este perfect normal sa rontaie si o sa o faca din ce in ce mai des si mai mult si mai puternic, iti recomand sa ii dai jucari sa le rontaie si sa nu ii permiti sa isi puna dintisori pe altceva in afara de ele pentru ca te vei trezi cu toate incaltarile sau mobilier rontait, ar fi si chiar foarte bine sa nu ii mai dai mana ta sa se joace cu ea pentru ca in timp te va musca mai insistent si mai puternic si iti va face rani, trebuie sa aiba niste limite nu stiu ce rasa este dar ca sa te poti intelege de minune cu el mai tarziu trebuie sa incepi cand e micut sa il inveti ce si cum trebuie sa faca. mult noroc.

| MrBlue a răspuns:

Buna, si catelusa mea e de la tara, de la bunica, dar nu a fost greu sa o invat sa isi faca treburile intr-un loc. Daca facea in casa o bagam cu botul in locul unde a facut treaba mare, dar nu tare, numai putin. Acuma plange cand vrea la WC afara. In fiecare dimineata mama sau tata o scoate afara pe la ora 6 cand pleaca la servici, iar cand vin de la scoala la ora 2 o duc la plimbare, iar seara la 6-7 din nou.Este normal sa te muste, si sa te traga de deget, pentru ca e perioada cand ii cresc dintii. Dupa aceea nu va mai face asa. Funda?

| mynameiselena a răspuns:

Pai in primul rand ai putea sa il scoti afara si sa il plimbi, pentru a-si face nevoile. Daca faci asta, el se va invata asa si nu va face in casa, va invata sa se abtina, dar fiind atat de mic cred ca va inte; ege usor unde trebuie sa isi faca nevoile chiar si in casa ta, la nisip, in chiuveta, sau unde il pui tu sa faca. Canii percep foarte usor si prind foarte repede, asa ca nu mai ramane decat sa ii explici ce trebuie sa faca si unde. Apoi se va invata.

In ceea ce priveste muscatul, da este normal deoarece catelusii rod si prin acest lucru isi manifesta si iubirea fata de tine, sau fata de oricine altcineva, fiindca ei sunt prietenosi. Este normal sa iti roada mobila, haine etc, doar ca ar trebui sa fii tu grijulie in aceasta privinta si sa ii cumperi chestii pentru ros, desi cred ca tot degetul tau e mai amuzant decat orice alta jucarie. laughing

Cand va creste nu sunt sigura, cred ca depinde de la caine la caine si de felul cum il inveti tu. Cand a crescut cainele meu puteam sa ma joc cu el si sa il mangai fara sa ma muste, mai ales ca la maturitate toti dintii lor deja s-au format si sunt pregatiti sa atace. laughing

| mynameiselena a răspuns:

Intelege* Cainii*

| CeausuAlin1994 a răspuns:

Este cam mare ca sa se mai joace in felul acesta la varsta aceasta el ar trebui sa vrea sa se plimbe si sa se joace aport si un fel de aportcare in loc sa arunci ceva el te urmareste si incearca sa iti ia cv din mana iar de dresat contacteaza un specialist eu asa am facut