| UndercoverGirl_1581 a întrebat:

Am un motan f frumusel, siamez, si vreau sa stiu daca este ceva ce pot aplica un sampon ceva ca sa nu-i mai cada parul, de cand l-am adus(6 luni)i tot cade, nu-i mai trece perioada aia?big grin

8 răspunsuri:
| anad a răspuns:

La animalele de casa le cade putin par pe toata perioada anului, dar daca e in cantitate mai mare inseamna ca are o problema de sanatate sau conditii de stres. Trebuie sa consulti veterinarul.Nu aplica sampoane fara recomandarea medicului ca poate face dermatita.

| anad a răspuns:

N-am glumit cand am amintit de stres! Dupa 8 ani i-ati schimbat domiciliul si inca nu s-a acomodat. Pisicile se ataseaza foarte tare de casa(locuinta)spre deosebire de caini care se ataseaza de stapan si il urmeaza oriunde.

| xibalba a răspuns:

Pai mereu o sa ii cada parul, in anumite perioade. E normal mai ales cand e pui, isi schimba parul. Ia`i si tu niste vitamine de la veterinar si cumpara si o manusa speciala pentru pisoi, si perie`l de 2 ori pe zi sau o data, sa nu mai lase atat de mult par prin casa.

| JeSa a răspuns:

Păi, având in vedere că este micuţ, nu ţi-aş recomanda să faci abuz de şampon, pentru al spăla. Orice animăluţ - se spală cât mai rar, şi asta pentru a nu-i îndepărta "sebumul", ce are rol de protecţie a pielii.:)
Aşadar, te îndrum să te duci la o farmacie "veterinară", şi să întrebi pe farmaceut/ă, cam ce ţi-ar recomanda dintre produsele speciale, cu privire la problema ta.:P, că ar fi şi indicate/bune.
Uite, am găsit un "Şampon Antiparazitar", dar nu ştiu şi cât e de bun/bine pentru motănelul tău.:)
http://www.shopmania.ro/......36325.html
Baftă.

| adelina_7242 a răspuns:

Nu stiu.Incearca sa-l spei cu samponul care te speli tu daca nu merge eu zic sa te duci la veterinar sa intrebi.CUm vrei tu!

| akatsuki a răspuns:

In primul rand, daca e dupa calduri sau perioada de naparlire ii cade mai mult par. Dar poti incerca sa-i dai mancare speciala care contine calciu, intreaba la petshoop, sigur gasesti. tot acolo gasesti si sampon dar nu prea stiu daca e o idee buna sa-i faci baie unui motan. daca i-ai mai facut, atunci nu e nici o problema. Daca nu, ar trebiu sa mai fie cineva cu tine sa te ajute

| UndercoverGirl_1581 explică:

Deci pe motan il am de 6 luni, scuzati ca n-am fost explicita, motanu de fapt are vreo 8 ani dar eu numai de 6 luni il amhappy

| Aries90 a răspuns:

Trebuie periat cat mai des cu o perie speciala pentru pisici big grin