| Raresqwe a întrebat:

Am un Yorkshire terrier și refuza să mănânce bobite. Ii cumpar Royal Canin, dar tot nu vrea.Are 8 luni, iar când era mai mica i-am mai dat și conserve.Cum sa o conving sa mănânce și granule.Tin să menționez că mănâncă orice găsește pe jos, dar bobite nu vrea.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| lorena66 a răspuns:

Nu te obosi sa-i dai conserve. Eu nu le vad decat pline de chimicale si foarte scumpe. La inceput ii poti da cateva bobite peste care torni conserva (le amesteci), apoi incerci cu timpul sa tot elimini conserva si sa ramana doar bobitele. El s-a obisnuit cu hrana umeda — n-ao ce sa-i faci. Bobitele acelea sunt bune pentru dinti, sunt tari si le asigura tot ce au nevoie, mai ales amestecate cu conserva. Catelul tau e o rasa mica, deci ar trebui sa ii ajunga in total o conversa pe zi amestecata cu boabe (le dai intre timp, nu de odata).
Bafta!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu toate bobitele au un gust placut, sau sunt sanatoase. Este clar ca, terrierului tau nu-i plac bobitele.
De altfel, nici ai mei nu mananca bobite (nici cainele si nici pisica), si-i inteleg, dat fiind toate scarboseniile care se toaca, amesteca si usuca, in acele bobite.
Da-i conserva de animalute, sau cumpara gaturi de pui, fierbe-le si da-i sa manance, fiindca sunt mult mai sanatose si mai gustoase.

| Tian44 a răspuns:

Amesteca cantitati mici cu cantitati mari din ceva ce ii place.