| Marco17 a întrebat:

As avea si eu o intrebare despre rasa Husky Siberian.
Este un caine care sa ataseaza puternic de stapan sau nu?
Multumesc!

5 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Orice catel daca ai grija de el si petreci destul timp cu el si il iubesti se ataseaza de tine. si cateii din fata blocului se tin mereu dupa mine ca le dau sa manance o data pe luna, s-au cand trece careva pe langa mine se aseaza in fata mea si incep sa latre.

| Patrisia14 a răspuns:

Husky Siberian este foarte jucaus se ataseaza da..foarte tare dar, cainele ce se ataseaza cel mai tare Pincker-Pitic big grin

Husky Siberian este un câine nobil și prietenos, însă în același timp îndrăzneț și alert. Nu are sub nici o formă calitățile unui câine de pază și apărare, nu este suspicios față de străini și nici agresiv cu alți câini. Este gânditor și independent, cerință vitală pentru un câine de sanie, care trebuie să acționeze corect pentru a nu pune în pericol viața sa și a musherului. Câinele matur este rezervat, are o atitudine demnă, inteligentă și un caracter energic. Întotdeauna este dispus la muncă sau la joacă, ceea ce îl recomandă și ca un bun câine de companie. Nu se simte bine singur, fiind un câine de haită.

Husky-ul Siberian este utilizat ca și câine de sanie și participă la concursuri de diferite categorii. Este considerat ca fiind cel mai rapid dintre câinii nordici. În ziua de azi, din păcate, rasa începe să se dividă în două categorii: Husky de sanie, aceștia fiind înalți, supli, cu picioare lungi, și Husky de show care tind să pară mai mici, mai compacți și greoi. Pe lângă performanțele lor dobândite la sanie, acești câini pot fi folosiți în competițiile de Skijoring sau, în cazul în care nu există zăpadă, sania trece la un cărucior metalic, ușor, cu 3 sau 4 roți.

| angeldevil_7103 a răspuns:

Da este o rasa credincioasa insa agresiva cu starinii eu zic ca un labrador sau un golden retvier ar fi o alegere mai inteleapta dar depinde si de temperamentul cainelui si de personalitate

| marcusnmc a răspuns:

Aceasta rasa de caini a fost folosita la transportul medicamentelor, acum la curse, este cunoscut prin faptul ca se ataseaza cel mai bine de stapan, dar nu este bun de paza deoarece se ataseaza de toate persoanele, este un animal iubitor.

| Aflorin a răspuns:

Da se ataseaza foarte puternic de stapan si nu este agresiv cu strainii.http://ro.wikipedia.org/wiki/Husky_Siberian