| Theodora292001 a întrebat:

Bichon maltese. 4 luni.

Acum 1 saptamana a facut fecale (caca) moale, apoi a facut tare, (unde locuiesc eu e mai cald, dar dupa ce a facut tare l-am dus 3 zile la bunica, (la ea e mai racoare), ea mi-a zis ca la ea a facut tare, si l-am vazut si eu si ieri l-am adus acasa, intradevar te topesti la ce caldura e afara si de dimineata si acum 20 de minute cand l-am scos a facut foarte moale, aproape diaree, dar nu diaree, era maron deschis si mai moale si mai avea si un lichid ciudat pe langa cam tot maroniu. Chestia asta s.a intamplat acum 1 saptamana, o singura data si azi. In rest a fost ok. Care poate fi cauza. Nu l.am tuns inca. Are o groaza de blana si ii este foarte cald. Deci va rog, cam care poate fi cauza si daca stiti cateva solutii sau ce trebuie sa ii fac. Daca e din cauza temperaturii...mancarii... altele. Va rog ajutati-ma... Deci. Care e cauza?

1 răspuns:
| biwltyad a răspuns:

Pai in primul rand poate fii mancarea. Spune-mi te rog ca nu ii dai pedigree... E indeajuns sa fie mai sensibil putin, ca mancarea asta ii poate provoca o alergie foarte urata.
Daca ii dai altceva in afara de Pedigree, Friskies, Darling, Proxi, etc. ( ma refer ca ii dai o hrana de calitate) poate fi si de la schimbarile astea bruste de temperatura, aer, etc. Asta daca sunt zone foarte diferite ale tarii, nu trei strazi mai jos =]]]]
E deparazitat? Pot fi si parazitii interni!
Dar ceea ce e cel mai posibil, e mancarea. Si daca nimereste un iaurt gras, ciorba, sau carne grasa, orice ii poate face asemenea probleme. Bafta si sanatate catelusului! happy