| DeadAndHate a întrebat:

Cum erau caii preistorici?

Răspuns Câştigător
| rael a răspuns:

Primii cai erau cat vulpile!
Specialistii sustin ca procesul de evolutie a calului a inceput din perioada eocena, cu aproximativ 555 de milioane de ani in urma. Stramosul calului era Hyracotherium, numit si Eohippus, care se hranea cu frunze si fructe din padure. Marimea lui era de 20 de cm inaltime la umar. Hyra-cotherium se deosebea multe de calul de azi, avand botul, gatul si picioarele scurte, o spinare incovoiata. Era de marimea unei vulpi sau caprioare, craniul ca si creierul erau mici, iar piciorul ii era asemanator labei de caine, cu degete. Dupa mai multe ciudate transformari, in urma cu 24 de milioane de ani in familia calului au aparut forme variate, dar unele au disparut, neputandu-se adapta unor conditii de mediu noi. Linia care a supravietuit, adaptandu-se la hranirea cu frunze si la fel cu iarba, a fost Opalphytolith, cu dinti robusti mai rezistenti la tocire, cu picioare mai lungi. Dupa alte prefaceri de mirare, in urma cu 15 milioane de ani a aparut Pliohippus, cal cu trei degete la picior, asemanator calului actual, urmat de succesorul sau Dinohippus, iar acum aproximativ 4 milioane de ani a aparut tipul calului de azi, Equus. Formele foarte vechi, pe care cu greu le-am crede de cai, au fost stabilite de specialisti prin existenta fosilelor.
(articol de Adrian Bucurescu in Romania Libera)

6 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Aveau aripi si zburau.

carla
| carla a răspuns:

Liberi, neinfricati.

assiris
| assiris a răspuns:

Ca caii de azi doar ca mai zdraveni si mai frumosi.

| wendy434 a răspuns:

Pai uite referitorul la a doua intrebare aceea cu mai exista dinozauri sau oua de dinozauri, da! Exista tocmai acum iau masa cu un t-rex si pregatim omleta din ou de pasare dodo, normal ca nu mai exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumosi si naravasi. dar mai ales salbatici happy

| DeadAndHate explică:

Buna mai am o intrebare mai egzista dinozauri sau oua de dinozauri?