| Elenamiki a întrebat:

am un bichon maltese a facut un anisor dar e foarte slaba da este o ea. macare de catei nu mananca manaca doar mancare pregatita. ce sa fac sa se mai ingrase? trebuie sa ii cumpar vitamine sau ca anume?

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In primul rand mancarea gatita nu ii asigura toti nutrientii de care ea are nevoie.
In al doilea rand, daca nu ia in greutate momentan poate sa fie si din cauza unei lipse de vitamine sau minerale.
In al treilea rand poate sa fie si din cauza intrarii in calduri ( femele cand intra in calduri, slabesc).
In al patrulea rand poate sa aiba vermisori intestinali, iar ei sa manace toti nutrientii.
Eu te-as sfatui sa te duci cu ea la veterinar sa vezi sigur care este problema, ( nu ii da vitamine de capul tau, ca s-ar putea sa ii faci mai mult rau) si incerca sa ii dai mancare pentru caini, dar mai scumpa, te asigur ca o sa manace, sau chiar pentru juniori, ca inca este un pui.
Incerca sa ii faci si mancare separata ( de ceea ce manaci tu), cu carne de vita/pui/curcan ( dar fara os), ardei, morcovi, pastarnac, telina, orez, si verdeata, fara pic de sare sau alt condiment.

| mimi a răspuns:

Trebuie sa vizitati un veterinar pentru ca poate avea paraziti intestinali. Dupa aceea poate fi si vina stapuninilo care ii acorda o atentie prea mica. Trebuie sa faca multe exercitii, iar dupa fiecare masa sa se odihneasca. medicul ii poate face un plan de dieta bun de aceea consultatil