| BuffaloSoldier a întrebat:

Am un cetel de 5 luni amstaff si in ultimul timp incepe sa se joace foarte agresiv ...musca tare si rupe tot ce prinde ...nu stiu cum sa il mai potolesc... Sfaturi? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Ciprian_Alin_1999 a răspuns:

...E catel, asa fac ei, crde-ma am avut in jur de 20 de caini la viata mea, la inceput toti fac asa, se joaca, totusi sfatul meu e sa il inveti sa se supuna.Trebuie sa te joci cu el cu fel de fel de chestii dar cand prinde de tine trebuie sa ii dai o palma usoara peste bot de fiecare data cand te "Ataca"... Daca ti-e frica sa ii dai o palma peste bot sau crezi tu ca il doare, dar crede-ma nu are nimic daca e "usoara" palma, atunci trebuie sa folosesti o metoda mai indirecta, gen dupa ce te ataca il duci si il inchizi undeva pentru 1 minut sau 2 si repeti pana se invata sa nu mai atace. Oricum nu te speria asa sunt cateii dar invata-l din timp cine e sefulwinking

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Discuta cu un dresor de caini si cere sfaturi!

| AnNéVidoff a răspuns:

Rasa Amstaff este oricum foarte periculoasa, mai ales daca ai un mascul!
Trebuie sa il dresezi, sa nu il obisnuiesti cu jocurile astea agresive.
Musca tare si e agresiv pentru ca asta inseamna Amstaff, nu o sa vezi pe strada pe cineva cu un Amstaff fara botnita sau lesa...

| NeKuLetzZz a răspuns:

Trebuie să te impui in fața lui.
Sa-l înveți ce si nu are voie să facă. Trebuie socializat de la vârsta frageda, 8-10 săptămâni. Daca nu progresezi cu el, cand va fi matur( 1 an si 2-4 luni) nu te va asculta, se va crede sef si in funcție de situație te va ataca.