| malyna_7749 a întrebat:

Buna!
Am un pikinez de vreo 3 luni si inca nu i-am facut vaccin, poate sa moara? Ca nu mai mananca, vomita si iese moale. Poate muri?

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! tot ce e posibil..si eu am trecut prin asa ceva anul asta, daca ma lasam la mana veterinarului, murea catelusa mea, asa ca am trata catelul cum am stiut ...cu antibiotic si zeama de mandarine, poate vei rade, dar asa am salvat catelusa de la moarte si am fript-o pe botic, asa fac cateii de mici la 3 luni. vomita, nu mananca, vor numai apa, si apoi...dar am fost precauta si am salvat-o la timp..nu zic cum se ascundea de noi sa moara.straight faceam sunat veterinarul si in loc sa imi zica ceva, sa vina sa vada catelul, el ma lua pe dupa visin ca e scump, ca tratamentul e costisitot etc etc.
Totusi incearca sa vorbesti cu medicul veterinar..astept vesti bunehappy
O zi frumoasa sa ai si sa -ti salvezi pechinezuhappy

| Andr3 a răspuns:

Daca nu i-ai facut absolut nici un vaccin, atunci da, orice se poate intampla. Daca i le-ai facut pe cele principale si te refereai k nu i l-ai facut pe cel anual atunci poate fi salvat.La varsta asta trebuia sa aiba vaccinurile principale pe care trebuie sa le aiba orice caine daca intr-adevar vrei sa-l cresti si tii la el.Pe vremea asta mai ales, nu doar ca varsta nu-l ajuta, dar neavand vaccinurile este mult mai expus la diferite boli si infectii. Faptul ca a facut diaree si vomita poate fi si de la vreme, dar nu prea cred.Si oricum, chair daca nu ar fi fost bolnav, tot trebuie sa ii faci vaccinurile cat mai curand.Asa ca ce mai astepti? Du-l la medic daca iti pasa de el