| SlymOvy a întrebat:

As vrea sa-mi iau un acvariu mic,rotund pentru apartament si sa il populez cu un peste betta. Rezista fara filtru,incalzitor si iluminator? E greu de intretinut? Vreau un acvariu dragut, naturall fara cabluri.

7 răspunsuri:
| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Poti si sa nu pui filtru dar iti va fi mai greu cu el eu am unul cu filtru(mai fericit) si unul fara si traiesc amandoi un filtru mic(filtru burete e bun si arata ok)

| Bristena a răspuns:

Buna!
Betta nu este un peste pretentios. El poate fi crescut in acvarii mici si nu necesita aerisire, deoarece acest peste poate respira aer atmosferic cu ajutorul branhiilor.
Anunturi Google

Acest peste nu este pretentios la calitatea apei in ceea ce priveste nivelul PH-ului sau duritatea, insa trebuie sa-I asiguri o temperatura intre 26-30oC. Apa din acvariu trebuie schimbata regulat, in functie de marimea vasului si a numarului de pesti pe care-i detii. Daca ai un singur peste intr-un acvariu de aproximativ 5 litri, atunci schimbarea se face odata la aproximativ doua saptamani. Totusi, este recomandat ca la 3-4 zile sa inlocuiesti o cantitate de 20-30% din aceasta. Daca observi ca pestele sta inactiv, pe fundul bazinului, acesta este un semn ca apa trebuie schimbata.
Nu pune apa direct de la robinet in acvariu. Pune apa intr-un recipient separat si las-o sa stea acolo intre 24-30 de ore, abia apoi o poti pune in acvariul pestelui, pentru a se decanta(apa de la robinet contine foarte mult clor si substante dezinfectante). De asemenea, este important ca aceastea sa aiba temperaturile egale.Este indicat ca in apa sa adaugi o lingura de sare grunjoasa la patru litri de apa.
Pune in acvariul pestelui un substrat de pietris sau nisip si plante intre care acesta sa se ascunda. Un peste care nu are ascunzisuri, se va stresa foarte usor. De asemenea, ii mai poti pune in acvariu piericele cu ajutorul carora sa formezi o mica grota sau poti achizitiona de la PetShop-uri castele si grote special create pentru el.

Acesti pesti sunt omnivori. Hrana acestora este bine sa fie cat mai variata. Il poti hrani cu larve de tantari sau libelule, tubi sau fulgi special creati pentru ei. Pentru prevenirea blocajelor intestinale este recomandat sa-i dai si hrana vegetala ca: frunze de spanac sau de salata oparite si fulgi cu spirulina.

Citeste mai mult pe: http://animale.acasa.ro/......-8297.html

| cflorin11 a răspuns:

Ca si orice vietate are nevoie de spatiu cit mai mare dar si oxigen si hrana diversificata lumina naturala pentru a trai cit mai mult

| xPatriciaa a răspuns:

Sincer nu cred ca rezista!

| o3oDYAo3o a răspuns:

In primul rand acvariile rotunde strica ochii pestiilor deoarece imaginea este latita...in al doilea rand nu este tocmai ok sa nu ai un filtru deoarece cam acesta este componentul de baza, cred ca incalzitorul si iluminatorul ar putea lipsi, dar, doar atat.0-0 Poti sa faci cum crezi, asta e doar un sfat... sper sa fie si de folos happy

| Specialist999 a răspuns:

Cat costa ca vreau sa imi iau si eu?

| anonimname a răspuns:

Fara filtru nu rezista nici un peste... parerea mea ia-ti un acvariu mic dar patrat pune filtru incalzitor si iluminator si pune niste ornamente de acvariu chiar daca nu suna prea frumos o sa-ti placa cum va aratawinking