| costin900 a întrebat:

Buna,
As vrea sa stiu daca ma puteti ajuta cu un sfat, am avut 4 caini din care 2 au murit la interval de 2 zile, nu au avut niciun simptom ca ar fi bolnavi, erau vigilenti, aveau pofta de mancare insa cu o zi inainte sa moara primul, acesta nu a mai vrut sa manance, atat, in rest nu a avut nimic pana in acea zi, niciun semn ca ar fi bolnav sau ca ar avea ceva, dupa aceea in urmatoarea zi, celalalt caine care era legat langa cel care a murit a facut la fel, nu a mai vrut sa manance si cred ca a urinat sange, era rosu parca era sange, mai am inca 2 caini legati in alt loc, din care tot la fel, unul din ei a inceput sa refuze sa manance si am mers cu el la veterinar de indata, a zis ca nu are nimic, am intrebat daca nu a fost otravit si a zis ca nu, vad ca acesta traieste, acum parca e mai bine, a inceput sa manance mai bine, i-a facut veterinarul niste injectii cu vitamine,...
As vrea sa va intreb daca puteti sa-mi spuneti o parere, puteau fi otraviti cainii? aceasta sa fie cauza mortii? repet ca pana cu o zi inainte sa moara nu au avut nimic, primul nu a vrut sa manance cu o zi inainte iar a 2 a zi l-am gasit mort iar urmatorul a facut la fel la interval de 24 ore, acesta din urma dupa cum am zis, cred ca a urinat sange, era rosu, nu am mai avut ce sa le fac pentru ca s-a petrecut foarte repede, primul m-a luat prin surprindere, nu m-am asteptat in niciun fel la asa ceva, la al doilea cand am vazut ca nu mananca deja m-am ingrijorat, am vrut sa merg cu el dar era prea tarziu, era seara si am zis ca merg a 2 a zi la prima ora insa nu am mai avut cu cine, va rog daca puteti sa-mi spuneti o parere, au fost otraviti? altfel de ce sa fi murit asa de repede, fara niciun simptom?

2 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Nu prea cred ca au murit fara sa nu fi avut ceva, ala ori e un veterinar prost ori se preface!
Exista posibilitatea sa fi fost otraviti sau sa aiba capuse, raie.
Capusele daca musca si sunt contaminate cu o boala o transmit cainelui iar acesta moare.
Poate iai hranit cu mancare neadecvata lor:
Hrana speciala (pana la 1 an mancare de Juniori de exemplu: pedigree junior, friskies junior etc)
De la 1 an incepi cu Mini Adult iar de la 2 ani cu Adult.
De la 4-5 luni poti incepe cu Gaturi de pui (pana la 1 an i le fierbi 20-25 minute pana intra furculita prin os, atunci sunt fierte bine), orez fiert, morcov fiert si calciu.
Gaturile se tin in frigider dar dupa 3 zile incep sa se strice si sa miroasa urat, deci in 3 zile trebuie sa le manance pe toate.
Odata pe luna 10 zile Calciu lactic.
Si apa in permanenta evident, de altfel toate vaccinurile la zi!
Zgarda antipurici iti recomand Profesionala e undeva la 60 de lei iar timp de 5 luni tine la distanta tantarii, capusele, puricii si inca ceva insecta..Atat timp cat zgarda nu intra in contact cu apa!
Baia cu sampon se face doar de la 6 luni, cu sampon anume pentru catei cu par scurt.E undeva la 20 de lei.
Pe cap si gat nu se spala cu sampon, doar dai tu cu mana cu apa.
Apa sa fie potrivita, nici calda nici rece.
Si jucarii de la veterinar sau pet shop, mingiute ..Sunt cu 5 lei.
Si schimba veterinarul!
Succes si O zi placuta! happy

| YourDwarf a răspuns:

Aveua nevoie de o vaccinare, si cainele meu a murit, iar apoi am avut altu l-am vaccinat si vaccinul e super misto chiar si acum il mai am pe caiene, sincer