| anonim_4396 a întrebat:

cum stiu daca pisica e gestanta, vreau cat mai multe raspunsuri

Răspuns Câştigător
| CristiPrise a răspuns:

Incetarea ciclului de căldură – Asta este primul semn pe care il vei observa. Dacă pisica ta avea cicluri de călduri de la fiecare 2 săptămâni și deodată se opresc, cel mai sigur este însprcinată.
Sfârcurile se umflă și devin mai rozalii – acesta este primul semn fizic care apare.
Creșterea poftei de mâncare – dacă pisica ta este însărcinată ea va avea un apetit mult mai ridicat decât de obicei. Pisica are nevoie de mai multe hrană nu doar pentru ea, ci și pentru puii cărora urmează să le dea naștere.
Vomitare – pisicile însărcinate prezintă uneori simptome asemănătoare ce ale femeilor, vomitând în unele cazuri. În cazul în care pisica ta vomită ocazional nu este nevoie să te îngrijorezi, este un semn normal. Dacă procesul este de durată și frecvența lui crește, e nevoie de o vizită la veterinar.
Mărirea abdomenului – sarcina pisicii devine vizibilă începând cu săptămâna a cincea, când abdomenul ei începe să crească continuu și constant, process care va continua până în ziua nașterii.

2 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Buna, uitate aici http://pisicata.ro/semne-ca-pisica-ta-e-gestanta si citesti toate simptomele si semnele ca e gestanta.
O zi frumoasa. :)

| mada225 a răspuns:

Incetarea ciclului de căldură – Asta este primul semn pe care il vei observa. Dacă pisica ta avea cicluri de călduri de la fiecare 2 săptămâni și deodată se opresc, cel mai sigur este însprcinată.
Sfârcurile se umflă și devin mai rozalii – acesta este primul semn fizic care apare.
Creșterea poftei de mâncare – dacă pisica ta este însărcinată ea va avea un apetit mult mai ridicat decât de obicei. Pisica are nevoie de mai multe hrană nu doar pentru ea, ci și pentru puii cărora urmează să le dea naștere.
Vomitare – pisicile însărcinate prezintă uneori simptome asemănătoare ce ale femeilor, vomitând în unele cazuri. În cazul în care pisica ta vomită ocazional nu este nevoie să te îngrijorezi, este un semn normal. Dacă procesul este de durată și frecvența lui crește, e nevoie de o vizită la veterinar.
Mărirea abdomenului – sarcina pisicii devine vizibilă începând cu săptămâna a cincea, când abdomenul ei începe să crească continuu și constant, process care va continua până în ziua nașterii.