| DeiiaDeea a întrebat:

De curand am primit un Bichon si as vrea sa stiu cam cat ar costa in total primele vaccinuri.Si daca ati putea sa imi spune-ti ce mancare mi-ati recomanda pentru caine.Dau Funda!
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Lavinia218 a răspuns:

Buna! Un vaccin costa 60 lei +/- 10 lei (depinde de cabinet). Iar ca mancare iti recomand hills sau royal canin evident junior pana cand implineste 10 luni, dupa care treci pe mini adult. Nu-i da mancare gatita chiar daca face fata aceea de milog happy nu ii face bine, iar bichonii au stomacelul si pielea sensibila. Iti poti face din cand in cand orez cu carnita de pui sau vita cu morcovi, telina, patrunjel (radacinoasele sunt f bune pentru ei) insa ai grija sa fierbi orezul separat. nu uita de deparazitarea interna care se face odata la 3 luni, si evident cea externa o data pe luna frontline sau advantix. Daca mai alte nelamuriri imi poti da un mesaj si te ajut cu placere.

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Buna!
Vaccinul costa undeva la 20lei si creste cate putin. Eu am un amstaff si ultimul vaccin m-a costat 38lei...si amstaff-ul e de talie medie. La inceput ii vei face si deparazitarile care costa in jur de 5-8lei pastiluta. Ai grija pana la terminarea schemei de vaccinare nu ai voie sa-l scoti din casa, sa ia contact cu alti caini sau cu fecalele lor, dupa ultimul vaccin mai tine in casa in jur de 7-10zile.
Ca mancare iti recomand macar pana la 9-10luni doar bobite superpremium: royal starter pana la 2 luni, apoi treci pe alte marci fiindca sunt mult mai bune decat royal, ex acana, dar ai grija ca are multa proteina, pentru inceput iai putin si incearc-o 2 saptamani,daca nu-i cade parul sau nu o mananca pielea,fara motiv atunci e foarte bine,alte firme: hill's,pro plan sau taste of the wild,toate sunt foarte bune,dupa parerea mea,mai putin royalul. De fiecare data cand ii schimbi hrana,nu ii da direct noua mancare,fai trecerea treptat, pana elimini de tot mancarea la care ai renuntat. Puii nu au sistemul digestiv destul de dezvoltat incat sa poata digera orice fel de mancare, de aceea trebuie sa ai grija ce mancare ii dai si cum ii dai, altfel o sa se strice la stomac.
Ca mancare gatita ai putea sa-i dai, dar dupa 9-10luni orez/supa cu legume si carne(pui,nu in exces,vita,curcan, cal, peste) sau organe de vita, nu conteaza cum le fierbi, impreuna sau nu. 1-2ori pe saptamana dai un ou crud,e foarte bun.
Ca deparazitare externa nu-ti recomand frontline,nu sunt bune de nimic,advantix e ok, dar ai putea incerca si parakill, e mai ieftin, dar bun.
Cam asta e, sa-ti traiasca puiul.

| Otils a răspuns:

Pana in 50 de lei o sa te coste vaccinul cu deparazitare iar mancare iti recomand Acana... poti intra pe sitte-ul lor e intr-adevar mai scumpa dar nu o sa ai probleme cu blanita si o sa vezi ca o sa ii placa mai mult decat toata mancarea pe care o poti cumpara de la petshop-uri pentru ca e din ingrediente naturale si are diverse sortimente in fuctie de varsta. Sa ai grija de micut. Bafta!

| Adrry00 a răspuns:

Nu exista un pret pe un vaccin, fiecare cabinet e cu propiile reguli. Din experienta, te sfatuiesc sa le alegi pe cele de 50-60 de lei, care sunt cele mai scumpe, dar cele mai eficiente. Stiu ca sunt si de pana in 40 de lei, dar sunt riscuri de a fi expirate, si de acolo sa se produca multe boli ( am patiit-o, iar de aici am platit MULT mai mult decat as fi platit pe cele mai scumpe vaccinuri), si cum ai Bichon umbla dupa ce e mai bun cu el, este o rasa sensibila. Deci, vaccinurile per total, in cazul cel mai scump, ar costa cam 360 de lei, fiind 6 vaccinuri din cate imi amintesc eu cu cainele meu...