| Issabelle6789 a întrebat:

Eu am un pisoi din rasa BritishShort Hair care acum in februarie face un an de zile.Problema e ca nu e castrat.Nu as vrea sa il duc sa il castreze ci aici unde locuiesc il pot "inchiria" pentru o suma de bani.Nici nu as vrea sa il chinui pentru bani. Face rau daca nu e castrat? Cat dureaza perioada de calduri? Orice informatie e necesara.Mentionez ca e doar pisica de apartament

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Daca nu e castrat e risc mai mare sa fuga de acasa, sa isi marcheze teritoriul sau se se ia la bataie cu alti motani. "Inchiriatul" se numeste dat la monta si in general se face cu motani cu pedigree si dusi la expozitii (si castigatori), verificati genetic si medical. Nu stiu daca motanul tau e din categoria asta dar daca nu este atunci mai bine il castrezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perioada de calduri dureaza cam 1 luna si la motani se lasa cu sunete grozave si cu urinari pentru a-si marca teritoriul.
Depinde de ce om esti, daca il iubesti nu il duci la monta, pentru ca un animal de companie nu este un bun de unde facem bani, daca nu il iubesti si il privesti ca pe o sursa de bani il lasi necastrat si faci cum vrei, dar speranta de viata scade.
Daca te-ai hotarat sa il sterilizezi, ceea ce recomand cu mare fermitate, trebuie sa stii ca la motani e mai simpla operatia decat la femele, ei isi revin si mai repede si operatia costa mai putin decat la o femela. (Cam 100 de lei, dar pretul variaza de in ce oras stai).
Bafta!