| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Eu stau la bloc și în față la bloc exista un câine maidanez fără stăpân, care a apărut de vreun an!
El are obiceiul să se întindă lângă ușa de la intrare în bloc sau când ies anumiți oameni din bloc cu cainii lor sa latre sau să se învârtă de jur împrejurul lor!
Dar nu din intenție rea, cred eu!
El de obicei noaptea doarme în grădina de langă bloc, unde este iarbă!
Este un loc destul de mare cu câțiva copaci fructiferi!
Lângă bloc mai există și o bancă, unde în timpul pauzei de țigară bancherița obișnuia să îi aducă câte ceva, dar nu tot timpul!
În bloc la mine mai îs niște femei în vârstă care au caini din ăia albi și cu parul creț ca de oaia, bichon parcă le zice, care ies cu ei din când în când la plimbare!
Dacă nu mă înșel după o vreme, cred că femeia de la bancă i-a amenajat o cușcă improvizată, lângă intrarea în bancă!
Mai încolo după o săptămână au/a mutat-o chiar în gradinița cu pomi fructiferi de lângă bloc, unde obișnuiau și cei din bloc care au căini să intre cu ei acolo!
Câinele (maidaneza) a început să devină cunoscut și chiar familiar cu cei din bloc și cu cei care treceau prin fața băncii, pentru că în fața băncii și lângă bloc există trotuar cu pistă de biciclete des circulat!
Mai erau trecători care vedeau cușca lui și se opreau dându-i mâncare pregătită dinainte, mergând mai departe și nu întorcăndu-se!
Nu mă deranjează câinele absolut deloc, având în vedere că e o biată cățea care șchiopătează pe piciorul din spate!
Dar are un lătrat din ală... răgușit ca și când i-ar fi rămas un os de pește în găt!
Ca și când ar fi băut apă rece!
Ce nu înțeleg eu dacă îs unii atât de iubitori de câini de ce nu îl iau acasă la ei să îi ofere condiții la fel de bune ca acei (câini) din bloc, nu că acelea nu ar fi bune pentru un câine!
Normal cei care au în bloc ar trebui să îi țină în cușcă zic eu nu înăuntru unde merge cu labele afară și intra înăuntru, ca să nu mai vorbim că se freacă cu... de pat, că 100% îi lasă unii!
Altă chestie ieșită din comun am văzut că mai nou îi îmbracă și încălță ca pe copii de gradiniță!
Mai era una/unele odată dar mai rar, care ducea în brațe un fel de... șobolan/câine!
Îmi venea să îmi fac cruce, nu că ar fi chestia aia ceva nou pentru mine, dar oricum!
Dar trecând peste asta mie mi se pare gradinița cu pomi fructiferi de lângă bloc că e al acestor femei cu câini sau al celor care au amenajat cușca acolo!
Normal e publică, nici nu se pune problema să aibă un proprietar!
Țin minte că am văzut o babă cu batic și cu niște ochelari de soare care a început să strige, că nu știu cine vrea sa îi facă vreun rău sau ceva de genul... total neimportant!
Dar odată ce începeau să îi aducă apă și de mâncare la maidaneză, au început să apară și porumbei peste noapte, care profitau și ei de hrana maidanezei!
După mine de când și cu porumbeii aștia a început să arate ca o ogradă, gradina/ gradinița de lângă bloc!
Ca și când nu ar fi îndeajuns m-am trezit că plouă cu anafură sau mană cerească deasupra mea în timp ce am ieșit la fereastră să iau o gură de aer!
Acum mai nou am și vizitatori la fereastră, care după ce pleacă îmi lasă cate o flegmă întărită!
Voi ce părere aveți?

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Intr-adevar,cu porubei nu prea sunt de acord ca sunt deja prea multi, iti murdaresc hainele sau gemurile asa ca ai putea vorbi cu vecini sa nu ii mai hraneasca.In schimb cu câinele nu stiu ce sa spun.Eu iubesc câini mult si as opta pentru două variante. Daca este cuminte, are cușca si are cine sa aiba grija de el nu prea cred ca încurcă pe nimeni, săracu asa e obisnuit si simte ca are o familie mare in bloc.Dar in schimb ar avea nevoie de un veterinar, sau un control doar ca asta e imposibil fara sa il duca cineva acolo sau sa il ia cei de la adăpost.
Sunt fundații ce iau căței in grija, dar e riscant.Sunt multi ce il duc la adăpost si acolo il mizerie, flamand, batut.Asa ca gândește-te si tu care ar fi varianta cea mai bună, daca nu te încurcă cu nimic, nu e agresiv, nu face stricăciuni mai bine il lasi acolo linistit pentru ca la cum spui pare bătrână si nu o sa mai aiba mult de trăit.

| RKBlue a răspuns:

Ce parere am?
Ai pus prea multe semne ale exclamarii...si asta face sa para ca si cele mai neimportante lucruri ti se par nemaipomenite sau ca tu crezi ca nu ne va veni sa credem.
Fiecare face ce vrea, are ce animal vrea si de unde vrea(cat timp nu e periculos pentru ceilalti)
Daca doarme in pat cu ei nu e deloc problema ta, ci a lor.
Porumbeii, ca si alte pasari vor mancare...
In perioada asta nu au fost atatia oameni pe afara si nu au avut atata mancare, asa ca sunt flamanzi.
Zona aceea e publica daca e a orasului. Daca cineva plateste impozit pentru ea, atunci e privata.

| TheGentleman a răspuns:

E ghioarlă bătrână, de aia latră răgușit