| 女時日水한국어 a întrebat:

Sunt fata, am 15 ani si imi doresc o motocicleta de motocross. Intrebarea este daca am nevoie de permis pentru a o putea conduce legal sau dauca am voie cu ea pe strazi europene. Funda

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru a conduce trebuie să ai minim 16 ani împliniți!
Pa, pa.

| Spaz472 a răspuns:

Daca are pana in 125cc inclusiv ai nevoie de permis a1 iar peste 125cc ai nevoie de A dar daca ai a1 iar motor-ul e inmatriculat o potin conduce pe drumurile publice.

| DmanFlorin a răspuns:

Pentru a conduce o astfel de motocicleta pe drumurile europene trebuie sa ai minim 18, dar te poti duce sa practici motocross pe trasee special amenajate

| razvhy a răspuns:

Legislatia in vigoare spune ca nu poti circula pe drumurile publice pana la varsta de 16 ani, la 16 ani poti obtine carnetul de conducere cat a1 care iti permite sa conduci motociclete de pana in 125 cc.la 18 ani poti lua cat a2 asta inseamna motoare cu o putere mai mica sau egala cu 0.2 kw/kg.iar la 24 de ani poti lua cat A( sau 20 cu 2 ani experienta pe a1). Aceste modificari au intrat in vigoare de la data de 19 ian 2013. In general motocicletele cros nu pot fi inmatriculate deci nu se poate circula pe drumurile publice, poti incerca un transalp.