| Șosețică a întrebat:

Alalta-ieri am luat un motanel de la veterina pentru ca nu avea casa.In prima zi a fost foarte lenes nu vroia decat sa doarma.Ieri el a inceput sa fie mai energic iesa prin curte, se juca cu mine... Dar astazi ca de obicei am iesit cu el in curte, el a inceput sa isi faca de lucru si dintr'o data a sarit gardul si a inceput sa alerge pe strada...Pana am mers sa vad unde e nu l'am mai vazut de loc.pana la urma l'am gasit si am spus in gandul meu. a avrut si el sa se joace. Dupa 10 minute a facut acelasi lucru si de data asta si mai rau, S'a dus prin gradina unei vecine si dupa aceea iar in alta gradina dar pana la uram l'am recuperat Intrebarea este: Dc face lucrurile astea?
Ce asi putea sa fac sa inceteze?

6 răspunsuri:
| irinuca a răspuns:

Salut Sunshine,
Întâi, nu-l lăsa să iasă din casă până nu se obişnuieşte cu tine. Ţine-l în casă câteva zile, chiar vreo 3 săptămâni până se obişnuieşte că tu eşti stăpâna. Pune-i litiera undeva unde are acces la ea, dar nu într-un loc foarte circulat.
Abia după ce s-a obişnuit cu locul, cu oamenii, lasă-l dimineaţa afară, apoi strigă-l la prânz la masă şi momeşte-l mereu cu mâncare.
Dacă sunt femele în călduri, va pleca în căutarea lor. Motanii simt femelele în călduri la sute de metri distanţă.
Spor şi numai bine motanului!

| lunarwolf a răspuns:

Probabil ca la veterinar a fost inchis intr-o cusca. In curtea ta se vede liber,vrea sa se bucure de acea libertate - e logic, si noi am simti la fel, daca am sta intre patru pereti mai mult timp. happy

Inca un motiv este ca nu e obisnuit cu tine. Ai inceput sa-i dai drumul prea devreme.

Poate si-a gasit si o mata prin apropiere.smug Pregatiti-va de nunta!hee hee

| Noemy99 a răspuns:

Trebuie sa il faci sa se obisnuiasca la tine acasa(sau in curte). spuneai ca l-ai adoptat? poate ca inainte traia in alt mediu si acum vrea sa mearga inapoi...i e dor de casa.nu stiu poate o sa gasesti tu o explicatie mai clara

| äπđÿ a răspuns:

Pai motanelu tau cauta PISICUTE laughing daca intelegi happy e firesc sa plece ai grija sa nu vina batut deoarece motanii se bat pentru pisici o sa vina zgariat happy

| dana39668 a răspuns:

Poi, nu este obisnuit cu tine, mediul in care l-ai adus. Aratai ca este in siguranta alaturi de tine. Cumparai jucarii etc. pup

| PrivateName a răspuns:

Motanul tau rade de tine.asa ca lasa l sa plece