| ...:::My\Tears/Run\Black:::... a întrebat:

Am 13 ani si imi doresc foarte mult un caine de rasa. Parintii sunt de acord, dar nu isi permit acest lucru. Am vazut acum cateva zile filmul intitulat: " Hachiko a dog's story " si m-a impresionat foarte mult loialitatea cainelui de rasa Akita Inu.
Daca unul dintre voi are placerea de a-mi oferi spre adoptie un catelus de aceasta rasa, as fi mai mult decat bucuroasa sa-l accept.
Va multumesc!

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

De ce neaparat caine de rasa, sunt atatia caini de "rasa comuna" care nu sunt nici asa de pretentiosi ca un caine de rasa, si sunt la fel de "sufletisti". Eu cand eram copil si am stat la casa intotdeauna am avut caine, si niciodata nu o fost unul de rasa.

| rosto a răspuns:

Nu o sa il primesti gratis din doua motive. pentru crescatori ei reprezinta o sursa de venit pe langa a fi sufletelele pe care le iubesc. plus ca majoritatea se asigura ca persoanele la care isi lasa cateii au posibilitatea materiala sa ii ingrijeasca cum trebuie, adica veterinar, mancare de cea mai buna calitate, bani de vaccin. asta referitor la adevaratii crescatori. aia care ii inmultesc fara sa aiba pedigree si rezultand metisi cu atat mai putin nu iti dau animalutul pentru ca aia chiar sunt disperati dupa bani. mai bine asa cum s-a spus mai sus, mergi la un targ de adoptii si poate o sa gasesti un sufletel pe care sa il iubesti pentru "firea lui" nu pentru rasa din care face parte.

| mydreams a răspuns:

Scuze dar nu am de donatie, mai bine strangi tu bani ca de ex vinzi limonada(pe caldura asta), sau o vanzare de vechituri adica sa strangi bani, unu costa 10 mil sau mai mult dar daca strangi bani destui poti lua unul insa nu uita ca trebuie sa ii iei culcus, jucari, mancare, etc.si sa strangi bani mai multi, te-as sfatui sa te uiti pe net la o rasa de acel gen de caini ca acel vanzator de la pet-shop poate sa zica rasa gresita, succes!

| davidwarner a răspuns:

Caini Akita Inu sunt destul de scumpi, iar cei de rasa adevarata sunt cei cu pedigree, si nimeni nu va oferi un asemenea caine sprea adoptie. Poate printr-o exceptie in cazul in care proprietari s-ar muta, dar in acest caz catelul nu ar fi pui.
Mai bine orienteaza-te spre un catel care nu este de rasa pura, sunt la fel de draguti, dar mult mai ieftini.

| Fotbalistul a răspuns:

Eu mi-am luat pui ciobanesc german cu 150 leihappy am avut noroc ca am gasit asa ieftinbig grin intreaba si tu pe la cunoscuti:d

| anotherchild a răspuns:

Un pui costa in jur de 200-250 euro!
Nu prea gasesti sa adopti asa ceva.
Mai binue incearca sa strangi bani. Stiu e greu., dar fa tot posibilul!
Cel mai bine ar fi sa mergi la un targ de animale - si poti ruga un domn de acolo sa iti dea un pui, daca are suflet!