| kawaii69 a întrebat:

happy
Am cateva intrebari legate de rate (animale)si speram ca ma puteti ajuta.
1. De unde pot achizitiona un boboc de rață? Cand eram mica ii luam de la piata, dar in ultima vreme am observat ca nu mai sunt (evident, primavara).
2. Cat traieste o rata?
3. Are sanse sa traiasca? Cand eram mica întotdeauna dispăreau laughing)
Le duceam la curte.
Imi e teama ca nu va supravietui, voi ce ziceti?
4. Cum pot deosebii femela de mascul?
5. Cu ce sa o hranesc? (Inafara de paine, seminte, malai)

Sper sa ma ajutati in cel mai scurt timp. Nu țin neaparat sa răspundeți la toate intrebarile.
Mulțumesc anticipat.
Fundita celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Boboci de rata gasesti numai dupa ce se incalzeste vremea.Acum inca nu au inceput nici macar sa oua ratele mari.In luna martie ies bobocii de rata din ou.
Nu stiu cat traieste un boboc de rata deoarece eu le tai imediat la un an. big grin

Da, ratele au cea mai mare sansa de supravietuire, fiind cele mai „tari" pasari cu imunitatea cea mai buna.

Poti deosebi femela de mascul abia dupa ce implinesc aproximativ 10 luni, atunci cand le creste foarte bine penele de la coada.masculul are doua sau trei pene carlionti la coada si nu macane, scoate doar un gajait.

Hrana bobocilor mici consta in malai amestecat cu tarate de grau si stropit cu apa, ca sa poata inghiti.Ele fiind niste pasari iubitoare de apa. Malaiul si tarata de gru amestecata cu apa, le aluneca mai bine pe gat, altfel ia o gura de malai uscat si apoi trebuie sa mearga sa bea apa.

In fiecare an am crescut in jur de 80 de rate.Ti-as „dona" si zece dar prin colet postal nu cred ca merge.big grin te poti interesa undeva la tara cine creste rate.pretul variaza de la regiune la regiune si e cuprins intre 5 lei si 7 lei un bobocel de rata de 2 saptamani.