| Biaaancaaaaaa a întrebat:

TPU! Am nevoie de ajutorul vostru la o mica "problemuta". Eu am o pereche de zebrute australiene(femela si mascul)si ieri dimineata am gasit un ou(cred ca era oulaughing) pe tavita aceea din colivie.Eu le-am pus cuib acum cateva saptamani si am observat ca intra masculul in el, dar acolo nu-s oua.Intrebarea e: de ce era oul acela pe tava si nu in cuib? Nu a lasat-o sa intre pe femela in cuib? Apropo... oul era spart! Si, din cate stiu, femela depune cate un ou pe zi, iar azi nu era nici unul. E posibil sa ma fi inselat, si acela de ieri sa nu fi fost ou(dar chiar arata ca unul)? Va rog, ajutati-ma! Si mi-ar fi de folos niste informatii in plus, daca stiti! Please.

Răspuns Câştigător
| klau95 a răspuns:

Poi nu face in fiecare zi face odata la o saptamana si ceva cate 1-3 ouo sau si zile repetate la rand.Trebuie sa tii zebrele australiane intr-un loc fara galagie, stres sa fie liniste deplina sa isi poata face treaba.
Da le sparge ori ca e prea tanara si nu are experienta ori ca e prima oara de cand face. Dar in captivitate nu prea are sanse sa aiba puii din pacatesad daca e un loc spatios si linistit atunci exista sansehappy
Incearca sa le mai dai drumu prin casa/camera ca nu prea le place sa stea in loc mic.

2 răspunsuri:
| Icar25 a răspuns:

Http://www.zooland.ro/Inmultirea_la_zebrele_australiene-7227.html uite aici un articol in care iti poti gasi raspunsul

| carmen5565 a răspuns:

Zebrute:O? oua scuze dar nu te inteleg