| Zuzunelle a întrebat:

Am o catelusa bichon pe nume bella si nu stiu cum sa o fac sa numai faca pipi in casalaughing
Ajutati-ma! Dau funda :*

4 răspunsuri:
| Roar a răspuns:

Daca e pui, e bine sa o inveti de la inceput cum sta treaba cu facutul nevoilor. Nu cred c-ar fi bine sa o certi, probabil nu va intelege de ce si sigur crede ca e normal sa isi faca nevoile, indiferent de loc. Ai putea sa o urmaresti ziua cand se duce in anumite locuri, de exemplu sub pat, sau pe un covor si incepe sa adulmece zona. Astfel poti sa o iei la timp de acolo si sa o duci repede afara. Poti sa ii amenajezi si in casa un loc special pentru ea, si sa o duci acolo. Daca vrei, cand observi ca a prins ideea, poti sa ii dai o recompensa, ca sa o incurajezi ca e bine ce face happy. Mult noroc cu ea :3

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Plimbări la ore fixe, dimineața si seara, timp de o oră. Necesită răbdare, nu se rezolvă atât de repede precum vrei. Cu timpul... se obișnuieste și-ti va solicita el însuși, prin scheunat, că vrea afară happy.
Ham-ham puppy dog eyes

| missy3 a răspuns:

De cate ori o vezi ca vrea sa faca undeva la colt, pe covor...o iei si o pui in litiera sau daca nici asa nu se obisnuieste ar fi cazul sa iei o nuielusa mica si sa o"mai atingi"daca vezi ca vrea sa faca in colt.va merge sigur pentru ca si eu am pisici si caini foarte multiwinkingsucces

| alina2alexandra a răspuns:

Buna!
Eu imi scoteam catelusul dimineata, pe la 2-3 si seara afara si astfel s-a obisnuit si acum imi cere singur.ii deschid usa...se plimba cat vrea si vine acasahappy.