| Madalina68 a întrebat:

Buna TPU.

Am si eu 2 pui de rottweiler de 1 luna jumate. As vrea sa stiu si eu la cat se face deparazitarea interna si ce vaccinuri trebuie facute in functie de varsta?

mersi... funda :*

4 răspunsuri:
| maria89nic a răspuns:

Deparazitarea se face odata la 3-4 luni.
6 saptamani: vaccin impotriva parvovirozei
8 saptamani: vaccin polivalent (tetravalent)
12 saptamani: vaccin polivalent (hexavalent)
14-15 saptamani: vaccin impotriva coronavirozei
6 luni: vaccin antirabic

| RedNose a răspuns:

Mai adaug la cele doua raspunsuri ca nu ai voie sa scoti afara puii pana nu termina schema de vaccinare. Rott-ul este una din rasele care sunt foarte sensibile la parvoviroza(boala mortala). Un prieten si-a luat rott, l-a mai scos prin curte cand inca nu terminase schema de vaccinare si i-a murit, dar pana sa moara cainele s-a chinuit foarte mult.

| viotedy a răspuns:

La 6-8 saptamani incepi vaccinarea, dupa 3 saptamani al doilea, iar dupa 3 saptamani al treilea si apoi la 6 luni antirabic.pe urma 1 pe an.cu 10 zile inainte de vaccin le dai de viermi, iti spune la farm.veterinara,dupa greutatea lor cat le dai.pana in 6 luni se da lunar, apoi la 3 luni toata viata lor.

| JulyStorm a răspuns:

La 5 saptamani se face prima deparazitare interna, care se repeta dupa o saptamana.
Imediat dupa ce-a de-a doua deparazitare se face primul vaccin, urmat de inca doua, la interval de 3 si apoi 4 saptamani.
Cat timp este puiut, deparazitarea interna se va face odata pe luna, deoarece sunt mai sensibili la parazitii interni. Dupa varsta de un an, vei face deparazitarea interna odata la 3 luni.
In momentul in care ii vei termina cele trei vaccine (pe la varsta de 4 luni) vei putea scoate cainele afara si urmatorul vaccin il vei face abia la 1 an dupa aceea.

In ceea ce priveste deparazitarile externe, pe alea le poti face odata pe luna cu pipeta in ceafa, ii poti face bai cu sampoane si solutii deparazitare sau ii poti pune la gat o zgarda antiparazitara.
Sa-ti traiasca si sa se faca mari si frumosi!