| Spanac a întrebat:

Ce se intampla daca mananca un hamster rusesc coaja de mandarina?
A mancat hamsterul verisoarei mele si nu stiu ce sa fac.

Si daca e spuneti-mi cat mai multe despre hamsteri rusesti!

Si ce se intampla daca mananca de pe jos?

Cand stiu daca este bolnav?

Răspuns Câştigător
| Malvie a răspuns:

Hey! Eu am hamster rusesc.Hamsterii sunt, in general, animale foarte sanatoase. Cu toate acestea, si ei se pot imbolnavi. La cat mai scurt timp dupa achizitionarea unui hasmter, trebuie sa consulti un medic veterinar bun. Acesta te poate ajuta in caz de urgenta. O data ce ai observat ca hamsterul tau nu este in apele lui, du-l cat mai repede la veterinar. Bolile hamsterilor progreseaza foarte repede, de aceea fiind necesara actionarea imediata.Hamsterul rusesc mananca fructe, legume, carne slaba si fiarta, dar si alimente precum nuci, paine, seminte de susan, lucerna sau spanac. De asemenea, exista multe alimente care ar trebui evitate. Tine minte: nu il hrani prea mult! Dieta principala a unui hamster rusesc trebuie sa conste in cereale speciale. Le poti cumpara de la un magazin pentru animale sau i le poti prepara chiar tu, desi nu este recomandat.Este important sa-l hranesti la aproximativ aceeasi ora si sa arunci mancarea pe care a depozitat-o in zona de dormit.
Hamsterul, ca si omul, daca mananca de pe jos exista riscul de a se imbolnavi.

1 răspuns:
| Hadley a răspuns:

Daca se simte rau ar face bine sa il duca la veterinar...nu stiu daca este otravitoare coaja de mandarina sau daca provoaca ceva dar la primele simptome ar trebui mers cu el la veterinar