| NoName2105 a întrebat:

cum imi pot imblanzi hamsterul? va rog sa imi dati un raspuns folositor cat mai repede! dau funda si vot.va rog mult sa imi raspundeti!

2 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Cumparati un hamster cu varsta intre patru si sapte saptamani. Sunt mai usor de dresat atunci cand sunt tineri. Hamsterii pot ajunge pana la varsta de 4 ani.
Tineti-l, mangaiati-l, vorbiti cu el imediat ce l-ati adus acasa. Daca pare speriat sau timid, lasati-l sa se acomodeze cu noua cusca si cu noul mediu.
Puneti mancare langa mana dvs. Hamsterul va veni la mancare si va manca langa mana dvs.
Puneti mancarea in palma. Hamsterul va sta in palma si va manca.
Mangaiati-i spatele in timp ce mananca.
Puneti cealalta mana in forma de cupa peste hamster in timp ce mananca.
Carati-l in palme pentru cateva zile.
Indepartati cealalta mana si puneti hamsterul jos. Lasati hamsterul sa se uite pentru a vedea daca este in siguranta.
Ascundeti alune in gulerul de la camasa. Incurajati-l sa se plimbe pe maini si pe umeri in cautarea alunelor.
Stati pe podea cu hamsterul dvs. Ascundeti bucati de mar sub spatele dvs.
Bucurati-va de alergatura lui in cautarea marului.
Sfaturi

Fiti bland cu hamsterul. Nu il scapati si nu il lasati sa cada de pe mobila, masa sau scaune.
Vorbiti usor cu el. Miscati-va incet in jurul lui.
Anumiti hamsteri sunt mult mai speriati decat altii si este posibil sa trebuiasca mai mult timp pentru a se adapta. Aveti rabdare si hamsterul se va imblanzi.