| anonim_4396 a întrebat:

Detin 2 veverite Degu de mai bine de un an (2 masculi). Nu stiu ce s-a intamplat cu unul dintre ei, ca s-a ingrasat mult. E rotund... Acum le pun mancare in farfurioara doar odata pe zi, inainte punandu-le de 2 ori. Si pe gras tot langa farfurie il gasesc. Ce sa ii fac? Sa il pun sa faca miscare? Oare e bolnav?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, pune-l sa faca miscare dar sa nu-l fortezi din prima. La inceput sa faca numai alergare usoara si maxim 3 ture de farfurie.

| TheBadGirl a răspuns:

Nu cred ca e bolnav, ar trebuie sa il tii un pic la dieta mai putina mancare speciala si mai multe vegetale (eu am un hamster si s-a ingrasat foarte mult de la mancarea lor veterinarul mi-a spus sa o tin la dieta happy