| Raela a întrebat:

Ma adresez in special proprietarilor de catei. Am un pui de bichon metish caniche. Luna aceasta face 4 luni (mentionez ca nu am mai avut catel) este extrem de agitat si cam muscacios. Si exagerat de hapsan. Vreun sfat?

3 răspunsuri:
| 6Anonim9 a răspuns:

Am si eu un teckel de 3 luni, cand a stat in casa era foarte rau, musca, era agitat, dar de cand l-am dus intr-o camera singur cu motanul, nu mai e chiar asa, numai daca ii e prea bine. Saptamana asta am primit un caine miic, de 2 ani, si incepe sa se joace amandoi, si asa o sa invete ca nu e bine sa muste ca e dureros. Du-l si tu sa interactioneze cu o pisica sau un caine, dar ai grija sa fie foarte bland acel caine, si supravegheaza-i. Si dupa asta, sa continui sa-l respingi si sa-l izolezi cand are reactii de genul. Cand e bland si nu musca joaca-te, dar nu lasa sa exagereze. Ia masuri mai repede, pana nu i se dezvolta complet instinctul. Mult succes! big grin

| Izy10eye a răspuns:

Când sunt mici, cateii,, incearca lumea,, cu gura.Nu este un obicei prea bun, mai ales daca ramane in timp, si dupa ce se face mare.Incearca sa il faci sa l faci sa se relaxeze, si sa il dresezi.

| AnnaMariaDuica666 a răspuns:

Buna! Da, am si eu in catel de 8 luni, tot bichon, si mi-a luat putin pana sa, il obisnuiesc cu mine. pai in primul rand, ai putea sa ii mai multa atentie, adica FOARTE multa atentie. in al doilea rand, hidrateaza.l bine happy
poti sa il plimbi mult, pe afara, lasa.l sa se imprieteneasca cu altii, indiferent daca sunt sau nu caini.
daca interactioneaza cu copii mai mici, ma refer la cei de maxim 4 ani, va deveni putin cam jucaus, depinde de preferintele tale.
ai grija de cainele tau!winking