| blackcat99 a întrebat:

Toti cainii micuti sunt pretentiosi la mancare? Am un bichon de 3 luni si nu mananca mai nimic. I-am luat Royal Canin si nu a mancat nici macar o bobita dinaceea. Mai tarziu i-am luat Pedigree mix, cu tot felul de arome in el, dinacela mananca, dar nu am vazut-o vreodata sa manance cu pofta, mai mult ma rog de ea pana mananca. In schimb am observat ca mananca mancarea pisicilor (la pisici le dau mancare gatita cu paine). Ce pot sa ii dau, ca sa manance si ea calumea? Am citit pe net ca orezul fiert e bun, stiti si alte feluri, sau mancare de caini mai buna? Fundita.

Răspuns Câştigător
| sweetmih a răspuns:

Da-imancare gatita in casa, crochete si mancare de rontait

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Pana la 8-9 luni e bine sa primeasca doar hrana superpremium(royal canin,acana,pro plan etc.,pedigree e printre cele mai proaste marci de hrana de caini),iar dupa ii dai mancare gatita si ce mai vrei tu.
Ca mancare gatita poti sa-i dai: orez/arpacas cu legume(radacina de telina,ardei,morcov) si carne(pui,nu exces,vita,curcan,cal, miel), sau supa cu legume si carne.
Un caine trebuie sa manance cei dai tu, ca daca se invata sa primeasca ce vrea el iti va fi mai tarziu greu. Cand nu vrea sa manance lasa-l nemancat si o sa vezi ca va manca, un caine poate sa nu manance si 3 zile, asa ca stai lin.
De ce e bine acum sa manance doar boabe: fiindca ele au vitamine, minerale si tot ce are nevoie in cantitati exacte, asa din mancarea gatita nu stii daca contine ce trebuie, cat trebuie sau contine ceva in exces.
Poti de acum sa ii dai cate 1-2 oua crude pe saptamana, sunt foarte bune.

| Liiiax99 a răspuns:

E un bichon micut daca are 3 luni...
Poate inca nu e obisnuit cu bobite si poate nu are dintisorii formati bine.
Incearca sa ii dai lapte, paine in ciorbica, oase,( sa i le pui in castronelul lui), ca sa i se formeze canini etc.
Poate e si din cauza ca nu ii plac bobitele si ii plac tocanitele, ciorbitele etc.
Daca mananca ce ii dai pisicilor si nu bobite, inseamna ca bobitele nu ii fac pe plac.

| razvilol a răspuns:

LoL nu ii da inca bobite normal ca nu le mananca. DAi si u conserve dinalea pentru catei...

| Agalloch a răspuns:

Margarină pe pâine.

| GhostAlin a răspuns:

Nui mai lua porcarii dai lapte cu firmituri de paine