| Elsan a întrebat:

Bună tuturor! Am nevoie de ajutorul vostru, pareri si sfaturi. Am o catelusa de 2 luni si in urma cu 5 zile a fost muscata de o catea a unui vecin, in frunte deasupra ochiului stang iar acum 3 zile am dus-o la medic veterinar pentru a-i face al doilea vaccin. Haideti sa va povestesc: dupa ce a fost muscata, am sters-o si am lasat rana sa se vindece de la sine, apoi i-am facut si ceai de musetel sa o sterg local, in fine. A trecut binisor peste, catelusa uitase si de accident, totul bine pana seara. Bun! La culcare peste noapte a inceput sa faca febra, sa i se umfle locul si sa faca puroi, asta vizibil a doua zi dupa, asta fiind sambata. Ziua a decurs binisor. Spre seara, incepusera sa se dezumfle, sa se usuce rana... A trecut si a doua noapte. A treia zi, fiind duminica, am dus-o la vaccin, ziua in care era programata. Totul bine in acea zi, pana seara/noapte cand a inceput sa faca niște spume albe la botic, specific nu era voma, saliva spumoasa. Luni, la fel cu spume albe, incepusera sa si tremure, asta in frecvente temporare, sa se vaite, a inceput sa o doara labuta dreapta superioara, unde deasupra i s-a facut vaccinul, incepusera sa aiba o stare mai proasta, devenind apatica, fara vlaga si putere. Am zis ca asta e reactia dupa vaccin si o sa-si revina, poate a doua zi. Asta fiind ieri, marti cand si mai molesita era, fara forte, scheuna de durere, fizica vizibil, abia se misca. Azi, miercuri, am sunat la medic si am explicat toata situația, fiind îngrijorata, m-am si dus la cabinet pentru consult. Acolo, au inceput sa se descotoraseasca de responsabilitate, fara a a-mi da sfaturi si sa ma liniștească, sa o examineze, sa faca ceva. Au zic ca e de la imunitate, ei nu pot face nimic, sa o ducem la o clinica etc etc. Deci, complet iresponsabil s-au comportat medicul si sotia, veterinari. Nu am reușit sa inteleg nici acum dacă e de la muscatura sau vaccin starea asta proasta a catelusei. Toata ziua mi-a dormit, de mancat a mancat mereu, am scos-o afara mai cu forta sa-si faca nevoile si abia se tinea pe picioare, abia se misca, are privirea incetosata si se uita lung, pe sub gene, toata ziua apatica complet. Aștept sfaturile voastre, pareri, sa ma ajutati intr-un fel prin comunicare.

Răspuns Apreciat de Editori
| GabyT10 a răspuns:

Nu stiu daca o sa-ti placa raspunsul meu.Eu am mare experienta in cresterea si tratarea animalelor de companie, in special caini.O mare parte din vina a fost a ta, trebuia sa spui medicului despre infectia pe care o avusese. Orice organism care se lupat cu o infectie, are imunitatea scazuta iar vaccinul nu se face unui animal bolnav.Catelul avea nevoie de un consult medical, de antibiotic, nu ceai aplicat local.Vina medicului este ca nu te-a intrebat despre starea de sanatate a catelului, poate tu nu stiai ca trebuie anuntat medicul.Medicul are responsabilitatea de a te intreba, daca e deparazitat intern si extern, cum are scaunul, daca a facut febra, daca mananca, din intrebari si consult el trage concluzia daca poate fi vaccinat.Modul cum a procedat el este total lipsit de profesionalism.Ai crezut ca este o reactie a vaccinului, pe viitor sa stii, un caine nu are voie sa faca reactie la vaccin, daca face, fugi la medic cu el.Te sfatuiesc sa mergi cu catelul la o clinica veterinara, are nevoie de tratament sa-i susti imunitatea si evident de antibiotic pentru a vindeca infectia.Mare grija cand alegi medicul veterinar, intreaba, cauta recenzii.Multa sanatate catelusei. Daca doresti putem discuta mai multe in privat, poti sa-mi scrii de unde esti si cautam impreuna un cabinet veterinar care sa te poata ajuta cu adevarat.O seara frumoasa iti doresc.

1 răspuns:
| Anna0111 a răspuns:

Deci pentru început dacă are rana deschisă sau ceva sa nu-i mai aplici niciodata ceai pentru ca mai rau face, e doar un mit prost...
Bun, deci ai zis ca după vaccin a avut acele simptome. când am vazut ca ai scris de spune la gura cred ca stii și tu ce înseamnă, asta e un semn al turbării. Sigur i ai făcut vaccinurile la timp? La faza cu doctorii mulți sunt asa. nepăsători dar nu inteleg de ce lucrează in meseria asta dacă sunt asa. animalele ar trebui sa fie prioritatea nr 1. dar in fine. eu in locul tau as merge la mai multe clinici veterinare din oraș, sigur se va găsi un doctor care își va da interesul și eu zic sa faci asta mai repede, sa nu se agraveze sau ceva.