| Girl72 a întrebat:

Vă rog, am nevoie de ajutor.
Căţeluşa mea (Yorkshire Terrier) a avut până ieri diaree, vomita şi nu avea poftă de mâncare.
Acum nu mai are diaree, a început să bea apă, mănâncă (cât de cât) şi nu mai vomită.
Astăzi a fost veterinarul pe aici şi a spus că febră nu are, nici secreţii nazale... I-am dat medicamente căţeluşei şi se simte mai bine.
Întrebarea mea este: Credeţi că ar putea avea jigodie (boală)?
Mă înspăimântă gândul ăsta. Mi-am întrebat părinţii dacă ar putea exista acest risc, dar ei m-au asigurat că nu.
Dar totuşi, nu mă simt prea sigură.
Menţionez că puiul are 9 săptămâni şi are 2 vaccinuri făcute (unul contra parvovirozei şi unul pentru combaterea nematodozelor la căţei).
Puiul l-am cumpărat recent, vaccinurile sunt făcute de fosta proprietară. Ştiu că mai sunt vaccinuri de făcut, căutăm să le facem cât mai curând.
Până atunci, cum stă treaba? Ar putea avea sau nu jigodie? Fundă...

5 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Daca si-a revenit, bea apa si a inceput sa se simta bine, n-are jogodie; ar fi evoluat din rau in mai rau pentru ca e letala in marea majoritate a cazurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niu poate avea.

| trixiiie a răspuns:

Draguta, si eu am un catelus, gasit pe strada. Acum e mai mare, dar cand era si el de cateva luni, am patit acelasi lucru.
Am fost la veterinar cu el, cu o fiola de Metroclopramid (cel pe care-l folosim si noi la voma) si i l-a injectat, apoi si-a revenit.
Domnul mi-a spus ca sunt sensibili catelusii, iar peste tot pe jos sunt microbi cu care se pricopsesc chiar daca au vaccinul.
Stai linistita, eu cred ca asta e si nu jigodia.
Si pentru diaree, mergi la medic si cere-i pastile, si eu i-am dat, doar ca nu mai am flaconul si i-am uitat numele...sad Oricum, se dadeau cate 3 odata, de 3 ori pe zi.
Mult noroc cu puiutul!

| veronicafrumusica a răspuns:

Ori a luat o bacterie ori a fost otravita!

| Sorin_Radu_1987 a răspuns:

Are jigodie categoric