| denisa20 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu daca a mai luat cineva vreun animal(catel) de la magazinul de animale din baneasa shopping centre? M-ar interesa un bichon si vreau sa stiu daca merita banii.

11 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Nici eu nu te sfatuiesc sa iei de la pet-shop. Am o prietena care a cumparat un pisoi din Orhideea parca, oricum unul expus in vitrina. In primele 2 zile dupa ce l-a luat a fost perfect, apoi a inceput sa vomeze, sa stea trist, nu mai manca. A fost saraca la vreo 3 doctori, poate-poate il salveaza, dar dupa o saptamana a murit. Dupa asta s-a dus la pet-shopul de unde l-a luat si a pus mai multe intrebari. I s-a zis ca animalele de acolo nu sunt puii aceleiasi mame, ca fiecare crescator aduce cate un pui dimineata si il ia seara acasa. Adica in aceeasi cusca se intalnesc tot felul de animale, mai mult sau mai putin sanatoase. In plus, statul in vitrina cine stie cate zile este daunator. Puii sunt sensibili ca si bebelusii, au nevoie de atentie, afectiune, nu sa le bata in geam toti oamenii care trec pe langa ei. In plus pana termina toate vaccinurile au voie sa stea doar cu mama si fratii lor, fara sa intalneasca alti caini. Iar un catel de 2 luni are maxim 2 vaccinuri, deci tot este expus bolilor.
Sfatul meu (si eu am o bichonica) e sa iei de la un crescator care stie ce face. Eventual, gaseste unul caruia nu i-a nascut cateaua ink. Vorbeste cu el si spune-i ca ai vrea un catel, dar sa ti-l lase l pret mai mic ca vrei sa te ocupi tu de vaccinuri si deparazitari. Astfel, dupa ce se naste si il alegi, la 6 saptamani il duci la primul vaccin si il lasi tot cu mama lui macar ink 2 saptamani. Abia de la 2 luni il poti lua. Atunci il duci la al doilea vaccin (la 2 luni) si apoi dupa alte 2 saptamani la al treilea vaccin. Vaccinul antirabic ai grija sa il faci la 6 luni pentru ca e f puternic pentru un catel mic, chiar daca unii veterinari il recomanda la 2 luni jumate. Inainte de fiecare vaccin ai grija sa deparazitezi catelul, altfel poate face un soc urat daca e vaccinat si nedeparazitat si poate fi chiar mortal socul respectiv. Abia la o saptamana de la ultimul vaccin are voie afara si sa se intalneasca cu alti caini, pana atunci il tii NUMAI in casa.
Esti sigura ca vrei bichon? Adica stii ca presupune sa ii cureti ochii 1-2 ori pe zi, sa il piepteni tot 1-2 ori pe zi, sa-l speli destul de des, sa il tunzi 1-2 ori pe an, sa ii acorzi f multa atentie si afectiune, il iei pentru casa, altfel nu va rezista peste iarna afara, in curte. Eu iti recomand din suflet bichonul maltez fata (fata e mai cuminte, mai sensibila si mai ascultatoare decat un baiat), nu iti va parea rau daca iti iei, atata ca trebuie ingrijit zilnic, altfel va arata urat.

| Larette a răspuns:

Ori nu ai formulat bine ori tu pui valoare pe o viata! Adica, in primul rand, niciodata sa nu cumparati de la petshopuri! Unii oameni, se duc cu cainele cu pedigree-ul fals(arborele genealogic al cainelui, in care sunt "Scrisi" parintii si strabunicii, care, implicit trebuie sa aiba si ei Pedigree) cu carnet de sanatate fals, iar cand il iei acasa si se imbolnaveste de parvoviroza sau jigodie te intrebi de ce!
Cumpara de la un crescator serios(care sa aiba habar de rasa, si sa o detina) sau de la o canisa.
Good luck.

| chivas21 a răspuns:

Buna Denisa! Orice animalut nu conteaza ce, catel, papagal, pisica, iepuras si etc isi merita toti banii numai cand te gandesti cat de fericite ar fi animalutele sa aiba un stapan care sa le iubeasca, hraneasca, ingrijeasca... Sa ai grija de catelusul tau!

| covexrobu a răspuns:

Un caine nu se cumpara din pet shopuri si nici de la samsari. Cauta pe http://www.animale.ro/forum/ frumos un crescator. Citeste tot ce este scris despre aceasta rasa. Intalnestete cu omul vezi cati bani iti cere, ce vaccinuri are cainele, daca are pedigree( nu mancarea de caine ci arborele genealogic) si va intelegeti la pret. Omul iti da sfaturi cum sa il cresti ce sa ii dai de mancare si cam tot ce este mai important. Vezi ca acel catel sa aiba cel putin 2 luni in momentul in care il cumperi asta ca sa nu ai probleme pe viitor. Dupa ce il cumperi dai mancare buna, nu resturi de pe la bucatarie, si ai sa vezi ca o sa ai un catel frumos si sanatos. Recomand mancare de caine Royal Canin, Eukanuba, Acana, Pro Plan, Biomill. Nu le recomand pe cele din supermaketuri/hypermarketuri.

| ησ мυѕι¢✪ησ ℓιƒє a răspuns:

Pai, cum adica daca merita? Cat timp te simti atrasa de micul animal(sau mare) sau daca ti se pare dragut sau etc. eu zis sa il cumperi. daca ai vazut catzey mai draguti in alta parte atunci e alegerea ta.eu nu iti spun nimic. daca e vorba de banii, pai atunci e altceva. e clar ca in multe locuri sunt mai ieftini, daca vrei sa faci o fapta buna cauta rasa cainelui pe net si vezi ofertele nu prea scumpe la puy, la viitorul tau prieten big grin. sper ca te-am ajutat

| Atotstiutorul a răspuns:

Cum adica daca merita banii? tu pui valoare pe o viata?

| lilit a răspuns:

Sunt 100% de acord cu covexrobu.Chiar stie ce spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Eu am luat un Bichon Havenese din Cora de la Zoo Pet (cam asa ceva) pe drumul din interior pana in intrarea in magazin, sigur gasesti. Este vorba despre Cora Pantelimon, Bucuresti.
Eu am cumparat-o cu 700 de lei. de la 2 luni! E o scumpete de catel. Insa as vrea sa rectific ceva, te-as sfatuii sa iei Bichon numai daca ai casa ta sau stai la curte adica nu stai cu vreun batran sau batrana. Eu am 54 de ani si stau langa un domn de 73 si mi-a atras atentia! Este foarte energic cateodata ''capseaza'' si sub nici o forma, fara dresaj, nu poate venii la tine cineva decat daca este inchis/a!
Deci depinde de hotararea ta, o seara buna si noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cumpara un catel de la petshop. i`al de la canisa sau crescatori

| ilinca98 a răspuns:

Am si eu un bichon imperial si da merita toti banii, e jucaus, si cand o sa-i faci baie o sa mori de ras(ti-l recomand)

| bruneta05 a răspuns:

Buna! Eu nu mi-am cumparat nici un animal din baneasa shopping centre cu toate ca stiu magazinul. As fi vrut sa-mi iau dar nu ma lasa parintii, dar asta e.
Vreu sa stii ca orice animalut isi merita bani si nu conteaza de unde il cumperi.
Un animal iti aduce multe bucuri si se va atasa usor de tine.
Sper sa il cumperi si sa ai greji de catelus.