| alla21 a întrebat:

Ce credeti ca este mai bun pentru cainii de talie mica,lesa sau hamul? catelusa mea e foarte agitata si se trage de nebuna, i-am luat ham ca nu mai suportam.dar de lesa retractabila ce parere aveti? chiar rezista sau? help me

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Hamul este recomandat, lesa retractabila este buna si rezistenta daca este una de calitate eu as opta pentru cea cu chinga in loc de sfoara.(retractabila)

5 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Hamul e cel mai bun. lesa retactabila e buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce ai o catelusa mai agitata cel mai bun ar fi hamul. Asa o controlezi si mai usor si nici nu exista riscul sa se raneasca la gat de la atata tras.
Eu am avut un Beagle care la inceput tragea in lesa ca nebunul si printre altele am folosit si o lesa retractabila, tine foarte bine. Sa te uiti doar ca sunt diferite in functie de greutatea cainelui, poate ar fi bine sa iei una cu un numar mai mare.
Totusi te-as sfatui sa nu folosesti o lesa retractabila pana nu inveti catelusa sa mearga cat de cat normal in lesa.
Iti va fi mult mai greu decat cu o lesa normala.

| adishorMS a răspuns:

Tocmai pentru ca creaza un diconfort cureaua e de preferat hamului
si in dresaj se foloseste cureaua chiar cea cu cuie, asa ca nu ham daca vrei sa-l cumintesti
la caini mici nu are de ce sa nu reziste lesa retrctabila, dar parerea mea dupa ce l-ai linistit in lesa normala ca daca nu el tot zvapaiat va ramane

| dony89 a răspuns:

Ia o adresa de mail si intreaba dresorul: cartedresaj@yahoo.com iti da destul sfaturi. are si site; www.cartedresajcanin.ro

| DenisaR a răspuns:

Hamul nu este deloc recomandat. Deoarece o sa aiba probleme cu spatele.
Incearca sa o dresezi si eu am 2 pechineze si tot curea au, nu ham.
Si lesa retractabila este foarte buna, de aia am si eu.