| Crissti69 a întrebat:

Ce inseamna daca masculul perus tot intra in cuib si roade cu ciocul din pereti? Eu stiam ca doar femelele intra happy

Răspuns Câştigător
| KinderBeeeib a răspuns:

Buna.Ai dreptate, in mod normal femela intra in cuib, dar asta nu inseamna ca masculul are interdictie.De obicei masculul intra in cuib din 3 motive:
1.De curiozitate.Perusii sunt niste pasari foarte curioase.Iar faza cu rosul peretelui ar putea fi de distractie (perusii adora sa roada jucariile si crengutele de lemn, motiv pentru care iti recomand sa le cumperi niste jucarii pentru perusi).
2.Masculul pregateste cuibul pentru puii ce vor urma.
3.Din cauza ciocului.Din cate am citit,ai spus ca ai oase de sepie si nisip,si ca tot ne referim la nisip, iti recomand sa nu il folosesti, dupa parerea mea este doar un mod prin care companiile sa faca proprietarii de pasari sa mai dea bani.Te poti documenta si de pe internet, sunt multi veterinari cu renume si oameni informati care ii atentioneaza pe proprietari sa nu isi iroseasca banii, perusii oricum nu vor manca acel nisip.

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Si femela, dar si masculul isi aranjeaza cuibul pentru puii lor.
Dar poate sa fie si ca doreste sa isi toceasca ciocul ( daca nu are os de sepie pentru cioc), sau are nevoie de nisip special pentru papagal care e bun pentru digestie ( si de aceea "roade" cuibul).

| AtateaConditii a răspuns:

Daca ai pus cuibul recent, e doar curios daca nu, inseamna ca spera sa fie tatic.

| Exaizo a răspuns:

Inseamna ca ii este pofta de perete big grin

| madamme a răspuns:

O fii gay! laughing) glumeam.

| Crissti69 explică:

La verisoara mea numai femela intra si roade din pereti ca sa faca rumegus big grin

| Crissti69 explică:

Am si nisip si nu mananca si 2 oase de sepie ( unul cu arooma si unul normal)
Si si femela mai roade si strange rumegusul

| Crissti69 explică:

Acuma mai intra si aman 2. Ciocanesc in pereti si podea si scurma rumegusul care il fac happy