| InstinctPr3ciS a întrebat:

Ce parere aveti despre Rasa Pitbull?
Acesti caini sunt pusi intr-o postura proasta, datorita oamenilor din romania credeti-ma, am fost in multe tari si in nicio tara nu este tratat cum este la noi in romania fiind numit "cainele ucigasi".
Acest caine este cu totul invers, iubeste foarte mult copii si in multe tari a fost numita "cainele bona" deoarece iubeste foarte mult copii, stapanul nu il va musca niciodata, ceea ce auziti voi ca a fost muscat stapanul este doar 50% adevar si chestia sta asa, stapanul a incercat sa isi educe cainele prin bataie de cand era mic, si acum cainele ca orice caine cand poate sa se apere se apara.
Deci voi ce parere aveti despre aceasta rasa?

Răspuns Câştigător
| Kennysa a răspuns:

Rasa Pitbull este una speciala,mie imi place mult,are un caracter super,conteaza si cum il educi dar aceasta rasa m-a uimit la comportament,oamenii din ziua de azi nu apreciaza nici un animal,un caine iti este cel mai bun prieten,e la tine la bine si la greu,el te iubeste pana la moarte,este un adevarat prieten,rasa Pitbull este foarte loiala,iubeste copii,activ,curajos,vesel,inteligent,este agresiv cu strainii,are un simt dezvoltat si simte cand persoana indragita si anume stapanul si familia sa sunt puse in pericol,mereu va va avertiza,cainii simt ce este in sufletul nostru,si Pitbull este un exemplu,mai sunt si altele,mie sincer imi place mult rasa Collie Rough,pentru extraordinara loialitate,imi plac toate rasele cu un comportament uimitor,de aia trebuie apreciatii caini,va sunt alaturi la bine si la rau,mie imi place rasa Pitbull chiar foarte mult,unii caini cu un comportament super sunt criticati pentru felul cum arata,dar si un caine urat sa zic asa are suflet,si pentru ca simte il raneste total, eu am avut multi caini si ma indrageau mult de tot deoarece au simtit ca ii iubesc enorm, succes!

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi și

http://www.videocaini.com/filmulete-video-cu-caini-de-rasa-westie

Este preferabil să îi cumperi un mascul și nu o femelă.
Trebuie să fie o rasă, unde să fie cățele de aceiași rasă în localitatea unde ești tu, că și câinele ăla va fi câine adult.

| littleblackgirl a răspuns:

Cainii pitbull sunt niste caini foarte docili, care iubesc copiii extrem de mult si nu isi musca stapanul.
La nooi in Romania, oamenii sunt invatati sa se bata intre ei (nu m-as mira sa ajunga sport national) si au ajuns sa maltrateze si animalele de orice fel (caini, pisici, cai, hamsteri, etc.).
Problema este ca majoritatea oamenilor care isi cumpara rase de acest gen (pitbull, rotweiller, doberman) ii cumpara nu pentru a avea grija de ei si a le oferi dragoste, ci pentru ca vor sa ii invete sa muste, sa atace si sa arate ca caini duri au. Ei bine, ceea ce ei nu stiu, este ca daca maltratezi cainii de aceste rase, ii bati, ori tipi la ei, preiau acest comportament si il intorc impotriva stapanului. Ei sunt ca o oglinda, si de aceea ajungem sa vedem cazuri in care oamenii sunt atacati de caini, sau chiar omorati.

| Alexstrasza a răspuns:

Crede-ma, depinde foarte mult cum iti educi cainele, am intalnit un caine corcit, din nefericire, gigant, orb (avea pupilele albe) si se baza numai pe simturi, nu avea treaba cu nimeni, venea, te mirosea si te lasa in pace happy

Cat despre Pitbull... ce pot sa spun, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

| BlackPuma_7310 a răspuns:

I love it!