| TraficantaDeVisee a întrebat:

Cine stie cum se ingrijeste un hamster?

Răspuns Câştigător
| InLove a răspuns:

Eu, am avut 2 hamster ...la inceput... duapaia m-am trezit cu mai multi, deci a cam trebuit sa invat cum sa am grija de ei, nu este asa de greu, si nu sunt animale foarte pretentioasa : uite, cateva sfaturi : - sa nu te speri, daca iti vezi hamsterul dormind ziua, si jucanduse noaptea, hamsteri sunt animale nocturne, deci prefera sa faca totul noaptea, ai grija, sa nu ii obosesti prea tare in timpul zilei
- hamseri necesita, o cusca mai mare, in care sa aiba loc de '' plimbare '', si joaca :D
- pentru asi consuma energia, hamseri aleara, cumparale o rotita pe care sa alerge
- apa, trebuie sa fie tot timpul proaspata, sunt niste vase speciale, cu o palnie, si o bila la capat, de unde hamsteri invata singuri sa bee apa, sau, poti sa le pui pur si simplu un bol... mai micut cu apa
- hamsteri, nu mananca mai mutl decat au nevoie, insa, isi depoziteaza, ascund niste mancare in culcusul lor si pentru '' vremuri mai grele '', de obicei isi umfla gusa, cu macare, si asa o transporta
- hamseri, iubesc : fructele si legumele, este mai bine, sa ii hranesti cu acestea decat, mancaruri, mai speciale si fabricate din magazin / care sunt de asemenea si foarte scumpe, ei mai mananca, pieptul de pui fiert, evident totul fiind in porti micii, hamserului meu ii palce foarte mult si mamaliga, cascavalul, hamsmterul fiind o rozatoare, nucile, salata, varza, fruzele de papadie, painea - mai crocanta ( uscata ), branza, alimente fara sare, sau prea mult zahar,
- de asemenea, poti sa ii aduci de afara, niste crengi, mai mari, care pot fi '' rontaite '', un hamster, are dinti foarte mari, si mai tot timpul in crestere, asa ca ii plac chestile de care isi poate toci dinti
- evita sa il hranesti cu citrice
- curetenia custi trebuie facuta odata, cam la o saptamana, in general cand se murdareste mai tare, vei vedea ca amjoritatea hamsterilor, obisnuiesc, sa isi faca treburile, intr-un singur colt, curatal pe acela mai bine, iar daca ma iare fructe, sau alimente pe care i leai dat cu o zis sau 2 inainte, si nu lea mancat, scoatele din cusca, ca sa eviti sa nu mucegaiasca
-Multi hamsteri au nevoie de periere, in special cei cu parul lung. Daca sunt ingrijiti bine, procesul de periere nu dureaza foarte mult iar hamsterul nu va oopune rezistenta. Pentru foarte multi hamsteri conteaza foarte mult ca atunci ce ii periati sa le vorbiti in soapta, cu o voce calda si sa folositi miscari lente si gentile. Tineti hamsterul cat mai aproape de pamant, pentru a evita caderile. Chiar si dupa ce a fost periat, hamsterul trebuie tinut cat mai aproape de pamant, nu trebuie sa va plimbati cu el prin casa si nici sa il tineti pe umeri.
-Nu uitati ca hamsterii pot sa si muste daca sunt speriati sau se simt amenitati, iar muscatura lor nu este chiar usoara. Nu puneti mana pe un hamster atunci cand doarme. Asigurati-va ca este treaz si pregatit pentru a fi manevrat. Nu maevrati hamsterul in preajma unor grupuri mari de persoane, sau in zgomot mare. Hamsterii au un simt al auzului foarte dezvoltat, iar zgomotele puternice pot avea un impact negativ asupra lor.
- cam atatea stiu, eu, vei invata si tu pe parcurs, si nu uitat, ca, ca orice animal trebuie tratati cu dragoste : uite pentru mai multe detalii, intra pe siteul acesta
http://www.zooland.ro/......-4618.html
http://www.cutzu.ro/......or-44.html
http://www.latifa.ro/......eni-aurii, sunt siteuri care m-au ajutat si pe mine la inceput!
succes, sper ca ti-am fost de folos

10 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Sa nu faci niciodata ce A zis Jenny pentru ca moare daca o\il bagi in apa.
Nu este greu sa ii ingrijesti si iti zic din propria experienta:
-Trebuie sa ii schimbi talajul[rumegusul] si sa dai cu o bucata de hartie igienica putin uda pentru a indeparta orce fel de microb.
-Trebuie sa te joc cu el si sa il iei din cusca.
-Nu trebuie ingrijiri speciale cum este si la caine sau pisica cu vaccinuri etc.
Ei mananca mai detoate.Nu te alarma daca baga in gura rumegus sau hartie igienica sau servetel.Nu le mananca doar le incalzeste putin pentru a si le baga in casuta si a se culca.
Poti sa te uiti pe Youtube la How to clear a hamster cage.
PS: este din propria experienta si eu am hamster.
Mult noroc sa iti traiasca si nu te lua dupa Jenny.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.zooland.ro/arhiva/ingrijirea+hamsterului
Pa, pa.

| cOPPY a răspuns:

Salut pai ii pui intr-un capac de borcan cu apa si ii dairumegus ila speli pe puiutul tau dragutel cu pitica apa nu fierbinte nu rece siil usuci si vb cu el e simpatic nu cum il cheama?

| Gangsta43 a răspuns:

Daca sunt ingrijiti bine, hamsterii pot fi animale de companie minunate. Ca specii de companie se recomanda hamsterul sirian(acesta trebuie sa traiasca singur in cusca lui pana la varsta de 8 luni) sau hamsterul pitic. Iata cateva sfaturi necesare pentru ca hamsterul nostru sa fie sanatos si sa ne faca si pe noi sa ne bucuram de vioiciunea lui.

Amenajarea unei locuinte pentru hamsteri.

Acvariile din sticla, cat si din plastic pot fi locuinte pentru hamsteri, cu conditia ca ele sa fie in permanenta curate si sa ofere micutului animal conditii bune pentru dezvoltarea sa. Pentru ca prietenul nostru, in escapadele sale nocturne, sa nu poata parasi locuinta, exista in acest scop acoperisuri special fabricate, cu gauri pentru aerisire ce pot acoperi acvariul.

Un alt adapost pentru hamsteri este cusca. Fie ca este vorba despre o cusca sau despre un acvariu ele trebuie sa fie dotate cu: un recipient pentru legume si verdeturi, un vas pentru mancare, un bol pentru apa, un carusel sau o roata cu care sa se joace, talas, fan sau bumbac pentru a-si construi adapostul, un cristal de sare pentru suplimentarea mineralelor si asternut absorbant pentru animale. Recipientele pentru apa si mancare se spala numai cu apa fierbinte. Partea de jos a custii sau acvariului trebuie curatate o data pe saptamana, cand se va schimba si asternutul. O data pe luna, intreaga cusca (inclusiv accesoriile) trebuie curatata cu apa fierbinte. Folosirea agentilor de curatare este interzisa.

Hamsterii trebuie lasati singuri in primele zile, pentru a se obisnui cu noul mediu, dupa care se poate incerca primul contact cu el. Momentul zilei cel mai bun este seara cand stim ca el incepe sa devina activ. Putem incerca prin a-i oferi ceva bun de mancare, din mana, pentru a se obisnui cu mirosul acesteia si a ne da voie mai tarziu sa-l mangaiem. Vom avea un hamster prietenos, numai daca ii vom aloca zilnic o parte din timpul nostru, pentru joaca lui. Hamsterul trebuie supravegheat indeaproape cand este liber. Fiind animale de desert nu trebuie niciodata spalati, dar perierea blanii cu o perie fina in special celor cu par lung este necesara. Daca aveti rabdare si le vorbiti in soapta, procesul de periere nu dureaza foarte mult iar hamsterul nu va opune rezistenta. Hamsterul va fi tinut cat mai aproape de pamant pentru a evita caderile. Chiar si dupa ce a fost periat, hamsterul trebuie tinut cat mai aproape de pamant, nu trebuie sa va plimbati cu el prin casa si nici sa il tineti pe umeri. Din cand in cand, multi hamsteri se rasfata cu o baie in tarana.

Atunci cand doarme nu este indicat sa puneti mana pe el. Zgomotele mari si galagia ii deranjeaza foarte mult.

Deoarece dintii lor cresc foarte repede, in permanenta animalul are nevoie sa aiba in jurul sau ceva de ros, pentru a evita interventia medicului pentru scurtarea lor.

In mediul lor natural, hamsterii consuma in timpul noptii diverse plante, seminte, insecte, fructe, de aceea hrana lor trebuie sa fie foarte variata. In magazinele pentru animale poti gasi hrana special creata pentru nevoile unui hamster: meniuri, batoane sau dropsuri. Se recomanda sa primeasca zilnic hrana proaspata sau verdeturi. Hrana stocata de hamsterilor in adaposturi trebuie inlaturata periodic, pentru nu a se altera. Nu uitati ca hamsterii pot sa si muste iar muscatura lor nu este chiar usoara. Pe de alta parte, hamsterii nu au o vedere laterala prea buna. De aceea, pot cadea foarte usor de pe mese sau de pe pat, putandu-se rani. Asigurati-va ca sunt in siguranta. Hamsterii nu ar trebui sa fie lasati sa alerge liberi prin casa, deoarece, fiind foarte mici, se pot pierde usor sau se poate calca pe ei.

Pentru inmultirea acestor animale, Imperecherea trebuie sa aiba loc seara, dupa apusul soarelui. In cazul in care perechea nu se afla in aceeasi cusca, introduceti seara masculul si femela la un loc si, daca se accepta, lasati-i impreuna. Initial hamsterii se vor mirosi si adulmeca reciproc.

Iata cateva sfaturi pentru achizitionarea unui hamster sanatos: blana trebuie sa fie lucioasa, sa aiba un comportament vioi, nasul sa fie uscat, zona anusului curata, ochii clari si de preferat o varsta cuprinsa intre 3 si 5 saptamani.

Hamsterii sunt, in general, animale foarte sanatoase, dar cum si ele se pot imbolnavi trebuie sa consultati un medic veterinar bun, imediat ce am observat ceva in neregula stiind ca bolile hamsterilor progreseaza foarte repede. La medic, este de preferat, sa insoteasca animalul persoana care sta mai mult in preajama lui si care poate raspunde precis tuturor intrebarior puse de acesta, cum ar fi: pentru ce suntem cu el acolo, de cand a inceput sa se simta rau, daca a suferit un accident sau lovitura, daca bea apa si mananca, daca la atingere se vede ca are o suferinta,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NICIODATA SA NU SPELI UN HAMSTER! Ei au un fel de ulei in blana si pe piele si daca il speli, uleiul se duce si ii face rau!

| Picipuu a răspuns:

Pai trebuie sa ii cumperi o casuta speciala pentru hamsteri
si ii trebuie hrana si apa si multa dragoste big grin

| Be12345 a răspuns:

1. Cusca.

Asigurati-va ca ati achizitionat o cusca suficient de mare pentru un hamster adult din specia aleasa de dumnevoastra. Rotile sunt adesea prea mici pentru sirienii adulti si trebuie inlocuite. Fiecare tip de cusca are propriile avantaje si dezavantaje, asa ca alegeti tipul care va satisface cel mai bine nevoile.

In cusca, trebuie sa existe tot timpul o sursa de apa proaspata. Este bun si un vas pentru hrana, desi hamsterii aleg, in general, sa depoziteze hrana prin ascunzisurile din cusca. O casuta este si ea apreicata de hasmteri. Aveti grija ca jcuariile si casuta hamsterului sa fie usor de curatat si dezinfectat; usile trebuie sa fie suficient de mari pentru ca hamsterul sa poata iesi fara sa se raneasca.

hamster hamster hamster

2. Furniturile

Evitati asternuturile din cedru. Cedrul contine niste uleiuri care pot afecta sistemul respirator al hasmterului. Exisat ingrijorari si in ceea ce priveste pinul. Alegeti alimente de calitate care sa alcatuiasca o dieta cat mai variata. Hamsterii nu au tendinta de a manca mai mult decat au nevoie. Insa au obiceiul de a-si face rezerve mari de hrana, in colturi sau ascunzisuri, chiar daca nu au nevoie de toata aceasta cantitate. Cu toate acestea, nu este eliminat risul de a se ingrasa, daca nu le este administrata o dieta potrivita. Evitati "delicatesele" pentru hamsteri din magazine (care sunt lipsite in nutrienti si sunt foarte scumpe) si bazati-va pe portii mici de fructe si legume, mult mai apreciate de catre animalute si mult mai sanatoase. Evitati citricele, salata verde si alte legume cu substante puternice, precum usturoiul si ceapa. Bazati-va pe mere, broccoli, capsune si dovlecei. Pentru a evita deranjamentele stomacale, introduceti fructele si legumele treptat in alimentatia hamsterului dumneavoastra.

3. Curatenia

Custile trebuie sa fie minutios curatate o data pe saptamana, doar daca hamsterii nu sunt foarte mici. Fructele si legumele proaspete trebuie inlaturate la 24 de ore dupa ce au fost date hamsterului si nu au fost consumate, pentru a evita alterarea. La fiecare curatenie, trebuie sa verificati starea de sanatate a hamsterului. Daca exista ceva suspicios, adresati-va medicului veterinar.

Hamsterii nu au nevoie de bai si pot sa se imbolnaveasca daca le este frig. Acestia se ingrijesc si curata singuri. Din cand in cand, multi hamsteri apreciaza o baie in tarana.

4. Perierea

Multi hamsteri au nevoie de periere, in special cei cu parul lung. Daca sunt ingrijiti bine, procesul de periere nu dureaza foarte mult iar hamsterul nu va oopune rezistenta. Pentru foarte multi hamsteri conteaza foarte mult ca atunci ce ii periati sa le vorbiti in soapta, cu o voce calda si sa folositi miscari lente si gentile. Tineti hamsterul cat mai aproape de pamant, pentru a evita caderile. Chiar si dupa ce a fost periat, hamsterul trebuie tinut cat mai aproape de pamant, nu trebuie sa va plimbati cu el prin casa si nici sa il tineti pe umeri.

Nu uitati ca hamsterii pot sa si muste daca sunt speriati sau se simt amenitati, iar muscatura lor nu este chiar usoara. Nu puneti mana pe un hamster atunci cand doarme. Asigurati-va ca este treaz si pregatit pentru a fi manevrat. Nu maevrati hamsterul in preajma unor grupuri mari de persoane, sau in zgomot mare. Hamsterii au un simt al auzului foarte dezvoltat, iar zgomotele puternice pot avea un impact negativ asupra lor.

Pe de alta parte, hamsterii nu au o vedere laterala prea buna. De aceea, pot cadea foarte usor de pe mese sau de pe pat, putandu-se rani. Asigurati-va ca sunt in siguranta. Hamsterii nu ar trebui sa fie lasati sa alerge liberi prin casa, deoarece, fiind foarte mici, se pot pierde usor sau se poate calca pe ei.

5. Sanatate

Hamsterii sunt, in general, animale foarte sanatoase. Cu toate acestea, si ei se pot imbolnavi. La cat mai scurt timp dupa achizitionarea unui hasmter, trebuie sa consultati un medic veterinar bun. Acesta va poate ajuta in caz de urgenta. O data ce ati observat ca hamsterul dumneavoastra nu este in apele lui, duceti-l cat mai repede la veterinar. Bolile hamsterilor progreseaza foarte repede, de aceea fiind necesara actionarea imediata

| OanaBoni a răspuns:

Poi fa-l soarec, sobolan, gunoi, jegos etc. Funda?

| OanaBoni a răspuns:

Zii soarec, sobolan, gunoi, jegos, imputit etc... fundaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa? plzzzzzzzz

| OanaBoni a răspuns:

III dai mancare, ii cureti cusca si ii faci masaj si te jokli cu el ...scz scuze pentru ce a zis vecina mea e o scorpie ma IERTI? imi dai funda plz big grin