| juno a întrebat:

Cineva mi-a lovit cainele de la tara cu ceva in ochi si i s-a facut cheag de sange si ii lacrimeaza ochiu. E prea mare sa-l aduc la veterinar, plus ca devine violent cu persoanele straine si, ma intrebam daca as putea sa-l tratez eu cu ceva sau daca exista posibilitatea sa se vindece singur.

11 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

Nu iti recomand sa il lasi asa sau sa incerci sa-l tratezi singura, se poate infecta, am vazut caine lovit in ochi si cu rana infectata, crede-ma nu vrei sa vezi crying arata ca un monstru! du-l repede la veterinar, nu e bine sa-l lasi asa! sad Cineva-ul acela ar trebui sa raspunda pentru faptele lui! Astia nu se numesc oameni, sunt mai josnici decat animalele!

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Du-te si intreaba veterinarul ce ar trebui sa ii dai dar eu cred ca va fi necesar sa il duci la veterinar. Din ce ai spus tu cred ca e grav ce are.
Si nu uita el e prietenul tau trebuie sa fii alaturi de el si sa faci tot posibilul sa il ajuti. Daca va vedea ca il parasesti(adica nu faci nimic sa ii alini suferinta) va suferii si maimult si asta ii va grabi sfarsitul.

| zacrazy a răspuns:

Du-l la veterinar. Un caine ranit si speriat nu tine (neaparat) cont ca stapanul vrea sa-i faca bine si nu se stie cum va reactiona. Crezi ca ar fi primul caine agresiv cu persoanele straine pe care l-a vazut veterinarul tau? Stie el ce sa faca daca ii spui ca e violent. Nu te costa nimic sa mergi cu el sa intrebi. Sanatate catelului.

P. S. De ce l-a lovit? Era liber si a sarit la cineva pe strada?

| juno explică:

Ciudat e ca a fost lovit pentru ca venit veterinarul sa-i faca ceva vaccin, si desi l-a tinut bunicu, s-a dat la veterinar sa-l muste, si, ca sa se apare, l-a lovit cu o bota.

| juno explică:

Cu siguranta nu e veterinar, e un batran care stie sa faca vaccinuri porcilor :-J. in fine... vreau doar sa-mi vindec cainele.

| albastrel a răspuns:

Chiar daca nu il poti aduce pe el la veterinar, du-te tu si roaga-l sa iti recomande ceva! bafta! si multa sanatate catelusului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca nu e agresiv si cu tine sau membri de fam.; de aceea iti recomand sa-l duceti totusi la cabinetul veterinar unde vei putea sa-i pui o botnita inainte de a fi consultat. Medicul stie ce are de facut! hai, curaj, n-ar fi primul caine agresiv pe care l-ar consulta medicul.

P. S. un caiine care are stapan -al tau e constient ca are!- si nu este ajutat la nevoie, sufera cu mult mai mult decat unul fara stapan aflat in situatie similara;
atitudinea unui om care trateaza cu indiferenta un caiine strain, neajutorat, poate fi inteleasa intr-o oarecare masura(nu-i plac animalele, de ex.), dar aceeasi atitudine pe care ar avea-o un om fata de propriu-i caine il descalifica din calitatea de om, trecandu-l in randul criminalilor (parerea mea)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce oameni straight face, du-te la veterinar si spune-i cum sta treaba si il iti va da un fel de tratament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce relatezi tu ma face sa cred ca ala nu era dr.vet ci un nenorocit de felcer ori, mai degraba, un infirmier care, probabil, stie sa faca o injectie vitelor, cailor, etc. Du-te la un cabinet vet. adevarat, in cel mai apropiat oras; eu, in locul tau, dupa ce mi-as pune cainele pe picioare, i-as cere individului despagubiri (minim c/val cheltuielilor) pentru rele tratamente aplicate caiinelui.

| Cherry56 a răspuns:

Pune-i o botnitza, baga-l in masina si du-l la veterinar straight face ori cheama unu akas, altfel risti sa moara, cev asemanator am patit si eu ca al meu

| Cuuukii a răspuns:

Pai ideal ar fi sa il vada un veterinar...il poti ruga sa vina la tine acasa...il anesteziaza si happy totu o sa fie ok.srry for your dog