| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi pot invata catelusa sa mearga singura pe afara cu mine fara lesa,si de la ce varsta se poate face acest lucru?+(Sa nu se ia dupa alti caini, si sa vina la comanda mea)!

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Pai de cand te asculta pe tine. e cam ciudat sa spui "la comanda ta" nu trebuie sa comanzi un caine. trebuie sa il iubesti, iar el vine daca te iubeste. In principiu cand e mai ascultator, adica se se mai maturizez un pic ( dar dupa caini o sa se ia mereu, mai ales daca e mascul si gaseste o catea in calduri, nu o sa mai asculte atunci de comanta ta, de fapt nu o sa ii pese de tine in mare parte), si poti sa il rasplatesti cu suplimente ( bucati de carnita fiarta de pui fara sare) cand te asculta si vine dupa tine.

| Kriss96 a răspuns:

Nu este recomandat sa plimbi un caine fara lesa. Nici la 3, nici la 8 ani. Se poate intampla orice. Ii pui viata in pericol. Este totusi un animal. Chiar daca va invata sa se tina scai dupa tine exista mai multe posibilitati prin care se poate rani deoarece tu nu l-ai tinut in lesa.
Poate sa se sperie brusc si sa se indeparteze putin de tine. Daca fix atunci vine un caine mai agresiv sau o masina Doamne Fereste. Am vazut eu asta cu ochii mei acum multi ani si mi-a trecut ideea de a tine cainele fara lesa.

| dony89 a răspuns:

Cel mai bine ceri sfatul unui sepcialist!
O poti face gratuit pe acest site: www.cartedresajcanin.ro

Mult succes!