| Cricy a întrebat:

Cum învăț cainele sa faca afară? Face in casa dar mereu in aceleași locuri. Cu ce pot sa sterg?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cainele trebuie dus la plimbare afara de 2 ori pe zi: dimineata si seara, la ore cat mai fixe, acolo isi va gasi locul unde sa-si faca treburile. Evident, duci cu tine lopatica pentru adunat fecalele.

Daca face si in continuare in casa, atunci il sfadesti, eventual il dai cu nasul aproape de fecala lasata, dupa care il scoti imediat la plimbare.
Speli cu otet, stergi cu carpa sau alte materiale de curatenie in functie de suprafata murdarita.

| Adry05 a răspuns:

Il certi cand face in casa

| Freya1 a răspuns:

Cainele trebuie scos afara dimineata, seara poate si la amiaza ca sa se obisnuiasca si sa stie ca afara trebuie sa faca.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Iti poti urmari cainele, cand are nevoie sa faca isi cauta locul(miroase), si il poti lua si duce afara.
Cainele meu, cauta nisip. Chit ca il tin in casa, se duce si da cu capul pana deschide plasa de la usa.

| Xaya a răspuns:

De cand m-am mutat cainele meu face numai si numai in afara curtii. Pur si simplu din cauza unui instinct sau cam asa ceva... Poti sa schimbi mirosul locurilor unde isi face nevoile prin aplicarea unor odorizante, produse de dezifectare, etc... si sa pui acolo niste obiecte care sa il impiedice (probabil nu va mai recunoaste locul si va cauta altul) Scoate-l foarte des afara si daca face din nou in casa cearta-l. Cainii sunt foarte inteligenti si invata usor ce e bine si ce nu.