| tee a întrebat:

Cum poti sa educi (dresezi) un caine sa-si faca nevoile urat mirositoare intr-un loc anume...si nu prin tot gazonul? Are opt luni si e corcitura de ciobanesc german cu un alt "zdrahon" de caine, caci este foarte mare, asta in caz ca ar conta.

Răspuns Câştigător
| HaChick a răspuns:

Din cate vad eu formularea ta cuprinde "intr-un loc anume". Cainii si pisicile au tendinta de a sapa inainte sa-si faca treaba mare (pisicile o si ingroapa, cainii o lasa la vedere, sa o gaseasca mai usor daca nu primesc papa). De aceea e bine sa pui intr-o cutie joasa nisip si sa arunci acolo "nevoile" lor mai vechi, astfel, cand natura ii cheama, ii duci spre zona cu pricina, iar ei isi vor ghida locul de lansare - dupa miros.winking

6 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Un vecin de al meu il lua la suturi cand vedea ca-si ia pozitia de...
In scurt timp face totul afara. big grin

| clauss a răspuns:

Din ce stiu eu de la 11 luni se dreseaza un caine, mai mult nu stiu sa-ti spun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mai faca in casa e simplu, dar in gradina? Te lupti cu chemarea naturii pe terenul ei. Sunt mirosuri puternice care nu le plac, poate daca plantezi plante aromatice (levantica, oregano) merge, dar nu garantez. Si nu stiu ce faci iarna. Incearca sa-l certi cand face unde nu trebuie si sa-l recompensezi cand e ok. Si strange mizeria, pe cat posibil (dispare antecedentul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal dresez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ziua mea duminica, implinesc 12 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fai un program zilnic de mancat