| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formeaza un sughit?
Si de ce ne tine mult sughitul?
De la plamani se formeaza?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sughitul este dat de o contractie anormala a muschiului diafragm care desparte abdomenul de torace.

| ViVi a răspuns:

Http://www.farmaciata.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=224 uite de ce se formeaza sughitul

kratos
| kratos a răspuns:

Poftim aici raspunsul la intrebarile tale :D http://www.ziare.com/......hit-354842

pupimik
| pupimik a răspuns:

Mai pe intelesul tuturor...sughitul este o contractie a diafragmei.
se poate forma din cauza iritarii stomacului fie cu mancare, lichide, sau chiar cu lipsa mancarii.
Sunt persoane care daca consuma mult timp guma de mestecat...incep sa sughite. Si mie mi s-a intamplat de vreo 2 ori chestia asta.

| monyk a răspuns:

Nu are legatura plamanii cu sughitul, e vb de muschiul diafragm care se contracta, de obicei e bine sa bei apa ca sa iti treaca sau sa iti tii respiratia pret de cateva secunde...

| adrianhasde a răspuns:

Un sughit se formeaza cand particule de mancare sau apa ajung in caile respiratorii. Se poate scapa de sughit daca iti tii respiratia pentru un minut.

| want2bMajestic a răspuns:

Nu are nici o legatura plamanul u sugghitul...sughitul se formeaza la baz stomacului din cauz faptului ca nu mai functioneaza cum trebuie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci ai primit raspuns la intrebarea ta
Eu iti recomand cand sughiti sa iei 2 linguritze de zahar
xoxo
succes.
by dydee kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai sa stii ca daca vrei sa scapi de sughit, ia o lingurita de miere si bea multa apa