| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pastreaza florile iarna, cum le ingrijim sa le avem si in primavara?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Locuesc la curte si am foarte multe flori, deja la timpul acesta florile, cele la ghiveci sunt bagate intr-un loc anume unde sa aiba lumina multa, le controlez pe toate si daca este cazul se stropesc cu solutii contra diferitelor boli. Cele care trebuie sa erneze afara le protejez cu papura de pe balta si le infasor in celofan. În rest am grija sa le pun apa in functie de planta respectiva si temperatura din interior, sunt un mare iubitor de flori acestea ne inobileaza viata.

3 răspunsuri:
| sasha a răspuns:

Poi ca si pana acum numai ca nu le mai lasi in balcon le ti in casa la temperatura medie acum depinde si de tipul de floriwinkingbig grinhappy

| RuSuLeTzZz a răspuns:

Buna tongue. conditiile ingrijirii florilor sunt aceleasi.decat ca trebuie sa ai grija ca aceastea sa nu "degere" /"transpire" adica.sa nu le pozitionezi langa calorifer/soba.etc. sau langa un geam mai prost izolat tongue. asa fac cunostintele mele.si o duc destul de bine in acest domeniu big grin

| camygaby a răspuns:

Iti dai seama ca pregatirea pentru iarna difera de la floare la floare. in principiu trebuie sa stii foarte bine cum reactioneaza fiecare floare la lumina, apa, temperatura.

uite reguli care ne vor ajuta sa ne pastram plantele in conditii bune si sa treaca cu bine peste iarna.

nu se vor schimba niciodata ghivecele toamna, se completeaza doar pamantul;

nu se mai fertilizeaza plantele care vor intra in repaus, iar celorlalte se aplica doar jumatate din doza de ingrasamant, o singura data pe luna;

se curata frunzele (si lastarii) uscate sau bolnave, se spal de praf si se stropesc cu fungicid si insecticid, insistand pe pamant;

se repeta stropirea de cate ori este nevoie schimband produsul