| anonim_4396 a întrebat:

Cum se reproduc aricii?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Buna intrebare!
Femela se pune pe spate, masculul deasupra.
Altfel ar cam lua "tepi". big grin

6 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Reproducerea
Ariciul se inmulteste in diferite perioade ale anului, in functie de zona in care traieste; speciile din zonele tropicale se pot reproduce de-a lungul intregului an. Unele specii vor da nastere unui singur rand de pui pe an, in timp ce altele, ca de exemplu ariciul vest-european, pot da nastere la doua randuri de pui. Cel mai mult s-au efectuat studii despre obiceiurile de reproducere ale ariciului vest-european. Prima perioada de monta survine imediat dupa trezirea animalului din hibernare, in general in luna aprilie. In timpul parcursului sau nocturn, un arici mascul se va imperechea cu orice femela receptiva.

El incepe prin a inconjura femela, iar ceea ce urmeaza reprezinta un proces zgomotos, ambii parteneri scotand sunete sforaitoare. Masculul nu va mai avea apoi nici un rol, femela fiind cea care, dupa trecerea a 31-35 de zile, va da nastere puilor, intr-o vizuina construita de ea, in acest scop.
https://rdz.ro/referat/referat-biologie/ariciul.html

Alte răspunsuri
| petru a răspuns:

Ca toate mamiferele, nascand pui.