| ale16 a întrebat:

Cum trebuie ingrijite pisicile?

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Depinde si de rasa pisicii, daca are par lung trebuie pieptanata macar la doua zile, daca are par scurt, pieptanarea nu e obligatorie, decat asa pentru a elimina parul care oricum cade. Spalata cam o data pe luna cu sampon special pentru pisici (nu prea le place sa fie spalate dar cateodata e necesar big grin ). Sa aiba apa la indemana, intr-un vas. Mancare cam de doua ori pe zi, nu sunt foarte pretentioase, trebuie sa observi tu ce prefera, a mea prefera conserva de pui, nu stiu daca e bine sa ii dai numai conserva, e mai costisitor, eu zic ca poate manca si carne gatita acasa doar sa nu contina sare si condimente, e de preferat sa fie doar fiarta carnea. Daca ii dai peste, alege-i tu oasele, sa nu se inece cu ele. Poti sa-i dai si lapte din cand in cand, le place. Nu lasa cabluri la indemana ca pot fi tentante pentru ea, cumpara-i jucarii sa nu fie tentata sa roada cabluri. Daca vrei sa o dezveti sa nu mai faca prostii, e foarte util un pistol cu apa, cand face ceva rau, o stropesti big grin asa nu prea va mai vrea sa repete prostioara happy. Daca iti papa florile (pisicile fac asta) pune zat de la cafea pe pamantul florilor, asa am facut si eu si cel mai important e sa nu-i lasi plante otravitoare la indemana (gen muscate). Sa aiba o tavita cu nisip in care sa se obisnuiasca sa faca. Dupa cum ti-am spus, fiecare rasa are caracteristicile ei. Ce ti-am scris eu e asa in linii generale pentru ca nu ai dat detalii. (eu am avut o siameza si am ingrijit-o in acest fel, a fost extrem de frumoasa in comparatie cu fratii ei, persoana care mi-a vandut-o nu a mai recunoscut-o big grin )

4 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

Multumesc pentru fundita

| Vlad9371 a răspuns:

Iti zic eu sper sa imi dai funda: Trebuie sa le dai doar apa, mancare si multa bataie si cam atat sa vezi ce pisica frumoasa si ascultatoare o sa ai.

| anna_3460 a răspuns:

Pieptanate, spalate, sa le plimbi o data pe zi daca stai la bloc daca stai la casa trebuie sa le lasi pe afara, sa le dai mancare in cele mai multe cazuri Pedigrii sau peste unele pisici prefera pesste dar nici laptele nu-i rau... oricum cred ca am fost de ajutor si merit fundita