| paul_5950 a întrebat:

DAU FUNDA! Ziceti-mi va rog cum s-a terminat Harry Potter 5(Cele mai importante faze care s-au intamplat pe final), ca am citit-o acum vreo 2 luni si vreau sa-mi amintesc chestiile mai importante de la final(alea cu ce afla harry despre trecutul lui si a lui voldemort, fazele cu destinul care a fost scris pe globul ala, si de ce vroia voldemort sa-l omoare de fapt, etc) inainte de a ma apuca de volumul 6. Mersi!

Răspuns Câştigător
| forbidden_1470 a răspuns:

Salut.
El a plecat atunci sa-l salveze pe Sirius. de fapt acesta nu era in pericol. Voldemort i-a introdus aceasta amintire inselatoare pentru ca el sa plece la minister si sa ia profetia. Profetiile pot fi luate de pe rafturi doar de catre persoanele despre care merge vorba in ele. Cand Harry a luat profetia au venit Devoratorii Mortii. Au scapat pana la urma de ei si profetia s-a spart. Ministrul Magiei l-a vazut pe Voldemort si a acceptat ca s-a intors. La Dumbledore in cabinet, Harry a aflat ca profetia i-a fost spusa lui Dumbledore de catre Trelawney. In ea se zicea ca in mijlocul verii se va naste cineva vapabil sa-l omoare pe Voldemort, egal cu el si ca parintii acestu copil au avut de suferit de pe urma lui Voldemort. Acesta putea sa-l aleaga si pe Neville care corespundea cerintelor, insa l-a ales pe Harry, care era sange semipur ca el. Astfel, Voldemort si-a ales singur cel mai mare dusman. Harry acum e intr-un fel obligat sa-l omoare sau sa fie omorat.