| Girly97 a întrebat:

De ce pisicile isi ascund ghearele?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Că sa nu facă zgomot când vânează.

| ReddY25 a răspuns:

Asa le place

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Pisicile își ascund ghearele atunci când se simt relaxate și sigure, acest comportament fiind un semn al stării lor de bine.

| 6Anonim9 a răspuns:

Pentru ca e mai comod pentru ele sa traiasca cu ghearele retractate, le scot doar cand au nevoie de ele. E mult mai practic.
Vad la pisica mea, cand fuge prin casa pe covor isi scoate ghearele si ia niste curbe extrem de stramte la viteze mari, pentru ca-si scoate ghearele si se ancoreaza in covor, iar cand trece de pe covor pe gresie/parchet, derapeaza un pic pana-si da seama ca pe suprafetele astea e nevoie sa alerge fara gheare ca sa aiba aderenta buna.